Zmiany w organizacji ruchu w rejonie ul. Starołęckiej

Opublikowano: 25/06/2021
Zmiany w organizacji ruchu w rejonie ul. Starołęckiej

W sobotę (26 czerwca) rozpocznie się wprowadzanie zmian w organizacji ruchu w rejonie ul. Starołęckiej. Będą one związane z prowadzonym przez służby spółki Aquanet remontem kolektora pod torowiskiem w tej ulicy oraz zaplanowaną przez spółkę MPK Poznań przebudową stacji trakcyjnej, zasilającej m.in. trasę tramwajową od pętli Starołęka. Prace rozpoczynają się w najbliższą sobotę (26 czerwca), a zmiany w organizacji ruchu zostaną wprowadzone dwuetapowo.

Od soboty ruch tramwajowy od pętli Starołęka Mała do Starołęki zostanie wstrzymany, a tramwaje będą kierowane do oddanej do użytku przed rokiem pętli Unii Lubelskiej (linie 5, 7 i 11 ) oraz Starołęka Mała (linie 12 i 17).

W tym samym czasie uruchomione zostaną dwie dodatkowe linie autobusowe „za tramwaj”, których kursowanie przewidziane jest do 31 sierpnia. Linia T4 połączy pętlę autobusową przy ul. Książęcej - przez ul. Starołęcką i Zamenhofa – z os. Piastowskim, zaś pojazdy na linii T5 poruszać się będą na trasie od pętli tramwajowej Starołęka do Unii Lubelskiej przez ul. Forteczną.

Rozpoczęcie autobusowych przejazdów „za tramwaj” wiązać się będzie z uruchomieniem od soboty (26 czerwca) przystanków tymczasowych na ul. Starołęckiej -  przy skrzyżowaniu z ul. Forteczną, na wysokości ul. Bystrej oraz przy rondzie Starołęka. W tym etapie zmian przewiduje się również wyłączenie sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ulic Bystrej i Starołęckiej, a także zamknięcie przejścia dla pieszych po północnej stronie przejazdu kolejowego.

Wprowadzenie zmian w organizacji ruchu zakończy się 3 lipca. Przygotowany pakiet rozwiązań ma za zadanie przede wszystkim poprawić płynność przejazdu w osi ul. Starołęckiej oraz usprawnić dojazd autobusów i przesiadki w rejonie węzła komunikacyjnego Starołęka dla pasażerów transportu publicznego.

Kliknij w mapę i pobierz ją w formacie PDF

Staroleka I etap

Po północnej stronie torów kolejowych wprowadzone zostaną ograniczenia ruchu samochodowego na ulicy Fortecznej w kierunku od Romana Maya do Starołęckiej. Wjazd w tę stronę możliwy będzie jedynie dla autobusów oraz wykorzystywany jako dojazd do posesji. Nie będzie możliwości skrętu w lewo z ulicy Fortecznej w ulicę Starołęcką. Dojazd dla samochodów do ulicy Starołęckiej będzie możliwy przez ulicę Romana Maya lub ulicę Unii Lubelskiej i rondo Żegrze. Zmiany te mają za zadanie zmniejszenie skali zatłoczenia skrzyżowania ul. Starołęckiej i ul. Fortecznej i - co za tym idzie -  poprawę przepustowości ul. Starołęckiej i zmniejszenie ryzyka opóźnień autobusów obsługujących linię T5.

Również 3 lipca zmiany zostaną wprowadzone po południowej stronie torów kolejowych. Wprowadzony zostanie ruchu jednokierunkowy na ulicy Książęcej - od św. Antoniego do Starołęckiej oraz na ulicy św. Antoniego - od Starołęckiej do Książęcej. Drugi pas na tych ulicach przeznaczony będzie dla autobusów jako buspas. Na ul. św. Antoniego już pojawiły się znaki zakazu zatrzymywania się, który będzie na niej obowiązywał od 29 czerwca.  Te działania mają za zadanie zmniejszenie skali zatłoczenia skrzyżowania ul. Starołęckiej i ul. Książęcej, poprawienie przepustowości ul. Starołęckiej i zmniejszenie skali opóźnień autobusów dojeżdżających do węzła przesiadkowego Starołęka.

Kliknij w mapę i pobierz ją w formacie PDF

Staroleka II etap

Dla usprawnienia komunikacji pasażerskiej między południowo-wschodnimi osiedlami Poznania a centrum miasta od 28 czerwca (poniedziałek) do 31 sierpnia (niedziela), głównie w godzinach pozaszczytowych i wieczornych, uruchomione zostaną dodatkowe pociągi Poznańskiej Kolei Metropolitalnej (PKM) na odcinku Poznań Krzesiny – Poznań Starołęka – Poznań Dębina – Poznań Główny. Będzie to uzupełnienie obecnych połączeń, tak aby pociągi przez cały dzień kursowały średnio co ok. 30 minut. Czas przejazdu ze stacji Poznań Starołęka do Poznań Główny wynosi średnio ok. 7 minut – to najszybsza możliwość dostania się do centrum miasta.

Przypominamy, że posiadacze biletów okresowych sieciowych ZTM ważnych w strefie A mogą bez dodatkowej opłaty podróżować pociągami spółek Koleje Wielkopolskie i POLREGIO na terenie Poznania. Pozostałe osoby mogą skorzystać z biletów jednorazowych kolejowych, m.in. Biletu Starołęckiego, który kosztować będzie 4 zł normalny, 2 zł ulgowy i można go będzie zakupić w kasach kolejowych oraz u drużyny konduktorskiej w pociągach bez dodatkowej opłaty. Uwaga! W pociągach nie będą obowiązywać bilety jednorazowe czasowe ZTM, tPortmonetka oraz uprawnienia do przejazdów bezpłatnych.