Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu 2018: EKO Strefa powstała na placu Cyryla Ratajskiego

Opublikowano: 18/09/2018
Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu 2018: EKO Strefa powstała na placu Cyryla Ratajskiego

Miasto Poznań stawia na ekologię, m.in. zachęcając do korzystania z transportu publicznego. We wtorek do tych działań przyłączyli się „ekscentryczni naukowcy”, którzy – w pobliżu przystanku przy pl. Cyryla Ratajskiego – urządzili swoje laboratorium. Tuż przy nim znalazła się EKO strefa, w której mógł odpocząć każdy pasażer.

Zrównoważony transport to nie tylko efektywna, korzystna ekonomicznie i minimalizująca szkodliwy wpływ pojazdów na środowisko komunikacja. Idea ta zakłada też m.in. tworzenie przyjaznej dla wszystkich mieszkańców przestrzeni publicznej.

We wtorek na pl. Cyryla Ratajskiego przybyło sporo wygodnych miejsc do odpoczynku i dużo roślin. O tym, jak istotna jest zieleń w przestrzeni miejskiej można było dowiedzieć się w EKO strefie. Mieszkańcy, którzy brali udział w evencie mogli uzyskać fachową poradę w zakresie uprawy roślin, a nawet zabrać kwiat do domu.

Nie zabrakło warsztatów z recyklingu, budowania modeli tramwaju i autobusu, doświadczeń przeprowadzanych przez „naukowców”, gier i konkursów. Przez cały czas promowano łączenie różnych środków transportu - multimodalność zakłada wykorzystywanie w czasie podróży bardziej zrównoważonych środków transportu, swobodnego ich łączenia. W ten sposób nie tylko pozytywnie wpływamy na środowisko i ekologię, ale możemy wpłynąć także na własne zdrowie.

Dzisiejsza akcja była elementem Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Także w najbliższych dniach będziemy zachęcać do korzystania z komunikacji i przypominać, że podróżuje się przyjemniej w atmosferze wzajemnej życzliwości i uprzejmości.

Wszystkim kierowcom przypominamy, że 21 września mogą skorzystać z okazji na bezpłatne przejazdy tramwajami i autobusami na liniach ZTM Poznań oraz pociągami Kolei Wielkopolskich i POLREGIO w obrębie województwa wielkopolskiego. Wystarczy mieć przy sobie dowód rejestracyjny samochodu. 22 września można wypróbować rower miejski – godzina wypożyczenia jest darmowa. Ulotki informujące o akcji są wkładane za wycieraczki zaparkowanych pojazdów.

Zachęcamy do udziału w pozostałych wydarzeniach organizowanych w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu!

 

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu 2018: Co przed nami?

 

Środa, 19 września:

przystanek rondo Kaponiera, godz. 14.00-17.00

Tematyka: oszczędność czasu, nerwów i pieniędzy. Przystanek tramwajowy zostanie zmieniony w strefę relaksu i odpoczynku

 

Czwartek, 20 września:

most Teatralny, godz. 14.00-17.00

Na przystanku (w kierunku centrum) pojawi się grupa harcerzy tylko po to, aby pomóc starszym osobom wsiadać do tramwaju, bezpiecznie przeprowadzać ludzi przez pasy, rozdawać opaski odblaskowe dla rowerzystów.

 

Piątek, 21 września

ulica Półwiejska/Stary Marych, godz. 14.00-17.00.

Przez większość dnia siedzimy, czyli zmuszamy nasze ciało do niezdrowej dla niego pozycji. Jak temu zaradzić? Wystarczy się… przesiąść! Dlatego opodal przystanku pl. Wiosny Ludów powstanie wyjątkowa przestrzeń, w której instruktorzy sportu miejskiego zaproszą na wyjątkowe zajęcia i nauczą jak przeprowadzić trening np. w drodze do pracy.

 

Piątek, 21 września

Bezpłatne przejazdy na ważny dowód rejestracyjny samochodu

Tego dnia można za darmo korzystać z transportu publicznego ZTM oraz pociągów Kolei Wielkopolskich i POLREGIO w obrębie Województwa Wielkopolskiego na podstawie ważnego dowodu rejestracyjnego samochodu. Jeden ważny dowód rejestracyjny auta upoważnia do darmowego przejazdu jedną osobę.

 

Sobota, 22 września

Godzina wypożyczenia roweru miejskiego za darmo

Preferencyjny cennik będzie obowiązywał przez całą dobę od północy z piątku na sobotę do 23.59 w sobotę – 22 września. Zamiast bezpłatnych pierwszych 20 minut wypożyczenia, bezpłatna będzie cała godzina. Po jej przekroczeniu opłata będzie naliczana na zwykłych zasadach.

 

Sobota, 22 września

Targowisko Świt, ul. Grochowska (obok parkingu rowerowego), godz. 9.00-13.00

Dzień bez samochodu = warsztaty rowerowe!

Stowarzyszenie „Akademia Myśli” organizuje mikrowarsztaty serwisowania rowerów w plenerze na ul. Grochowskiej przy Targowisku Świt. Na warsztatach dowiesz się:

  • jak wymienić przebitą dętkę i poprawnie napompować koło,
  • poznasz tajniki regulacji przerzutek i hamulców
  • zaprzyjaźnisz się z podstawowymi narzędziami rowerowymi
  • przećwiczysz rozkuwanie łańcucha