Skwer wewnątrz pętli na Ogrodach zyska blask

Opublikowano: 13/02/2024
Skwer wewnątrz pętli na Ogrodach zyska blask

Alejki wśród drzew i krzewów, ławeczki, na których będzie można odpocząć oraz nowe dojście do przystanków tramwajowych – tak będzie wyglądało wnętrze pętli tramwajowej na Ogrodach. Inicjatorem powstania skweru jest Rada Osiedla Ogrody, a projekt realizuje Zarząd Transportu Miejskiego w Poznaniu.

- Dzięki pomysłowi Rady Osiedla Ogrody mało atrakcyjne i niezagospodarowane wnętrze pętli tramwajowej zmieni się nie do poznania. Niebawem rozpocznie się budowa ogólnodostępnego skweru z nową zielenią, w tym z 24 zasadzonymi drzewami. Z tego miejsca będą mogli skorzystać mieszkańcy, a także pasażerowie transportu publicznego - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. - Plac wewnątrz pętli zostanie odnowiony, ale warto też zwrócić uwagę na inne zmiany w jego pobliżu. Znikają szpecące blaszaki z okolic skrzyżowania Dąbrowskiego ze Szpitalną. Powstał nowy budynek obsługi klienta oraz przystanek autobusowy, dzięki czemu poprawił się komfort podróżowania dla osób przesiadających się w rejonie Ogrodów.

PODCZA1

Podczas konferencji poświęconej przebudowie skweru wewnątrz pętli Ogrody o dużej zmianie w tym miejscu opowiadali (od lewej) Jan Gosiewski Dyrektor ZTM, Jacek Jaśkowiak Prezydent Miasta Poznania i Jan Schneider  Przewodniczący Rady Osiedla Ogrody

Od połowy 2022 roku ZTM Poznań zacieśnił współpracę z RO Ogrody, dzięki czemu najpierw wypracowano wspólną koncepcję według wytycznych osiedlowych radnych, a potem powstał projekt zagospodarowania zieleńca wewnątrz pętli. Już wkrótce ZTM ogłosi postępowanie na wybór wykonawcy.

- Nasz pomysł na wnętrze pętli na Ogrodach wynikał z chęci stworzenia ładnie zagospodarowanego, zielonego miejsca, z którego korzystać będą wszyscy mieszkańcy osiedla oraz osoby przebywające w tym ważnym punkcie przesiadkowym – mówi Jan Schneider, przewodniczący  Rady Osiedla Ogrody. - Chcemy, żeby ten skwer stał się wizytówką naszego osiedla i cieszymy się, że ta idea, dzięki determinacji i zaangażowaniu grupy osób z naszej rady będzie wkrótce realizowana. Udało nam się wygrać konkurs grantowy oraz pozyskać środki na sfinansowanie tej inwestycji. W tym miejscu należą się podziękowania za wsparcie radnych oraz władz Poznania za poprawki do budżetu, dzięki którym dosłownie już za chwilę rozpoczną się prace – dodaje.

Wspomnianą poprawkę do budżetu zgłosili radni miejscy - Anna Wilczewska i Tomasz Stachowiak

- Mieszkam blisko pętli i bardzo zależało mi, żeby to miejsce było zielone i jednocześnie funkcjonalne. Z wielką przyjemnością wsparłam projekt rady osiedla .Dzięki temu zyskamy nową, atrakcyjną i przede wszystkim zieloną przestrzeń. Będzie to miejsce przyjazne mieszkańcom, urządzone na wzór zieleńca z wykorzystaniem różnych form nasadzeń - zaznacza A.Wilczewska.

- Projekt powstał po wsłuchaniu się w potrzeby zgłaszane przez mieszkańców. Dwa lata temu rozpoczęliśmy merytoryczną rozmowę, stawiając pytanie, jak możemy pozytywnie zmienić tę przestrzeń. Ważna była także bardzo konstruktywna współpraca z ZTM, za którą bardzo dziękujemy - uzupełnia Zofia Martyńska, przewodnicząca Zarządu Osiedla Ogrody.  

24 nowe drzewa, alejki spacerowe i ławki

ogrody 4

Na skwerze zostaną zasadzone 24 nowe drzewa, pojawią się liczne rabaty z kwiatami, krzewy, byliny oraz trawy ozdobne. Roślinność będzie nawiązywać do już istniejącej przy przystanku autobusowym przy ulicy Dąbrowskiego (w kierunku centrum), który w 2022 roku zyskał nową jakość.

Wśród planowanych do zasadzenia drzew są m.in.: lipa holenderska, kasztanowiec czerwony, klon pospolity oraz ambrowiec amerykański. Pojawią się także takie byliny, jak orliki pospolite, turzyce sztywne bądź zawilce japońskie. Z kolei na kolorowych rabatach będzie można cieszyć oko m.in.: kocimiętką i różami.

- Układ alejek uwzględnia możliwość dojścia najkrótszą drogą z rejonu przystanku autobusowego przy ul. Dąbrowskiego na przystanki odjazdowe tramwajów z pętli. Dziś często się zdarza, że pasażerowie przechodzą tędy w poprzek pętli, co jest niekomfortowe i niebezpieczne - podkreśla Jan Gosiewski, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego. - Po powstaniu skweru przy dojściu do przystanku tramwajowego będzie się znajdować nowe przejście dla pieszych, które zostanie wyposażone w elementy bezpieczeństwa ruchu.

Nawierzchnia alejek zostanie wykonana z wysokiej jakości naturalnych kamieni, grysów oraz z specjalnego lepiszcza ekologicznego, który charakteryzuje się dobrą przepuszczalnością wody i wytrzymałością, a jednocześnie pozwala wygodnie spacerować. Wewnątrz skweru znajdzie się mały plac oraz przestrzeń dla zorganizowania w przyszłości miejsca pamięci dr Wandy Błeńskiej. Wzdłuż alejek przewidziano łącznie 12 wygodnych ławek wraz z miejscami na ustawienie obok nich wózka dziecięcego oraz 21 energooszczędnych lamp LED, które zdecydowanie podniosą bezpieczeństwo spacerowiczów o zmierzchu.

Powiększony będzie także parking rowerowy u zbiegu ulic Dąbrowskiego i Szpitalnej, który dziś często jest przepełniony. Na terenie skweru zostaną również zamontowane tablice Systemu Informacji Miejskiej, tak aby każdy mógł szybko zorientować się, w którym kierunku pójść np. do Botanika, na zabytkowy cmentarz przy ulicy Nowina lub na jedną z wielu linii autobusowych i tramwajowych.

Jednak zanim rozpoczną się prace przy tworzeniu skweru, konieczne jest przygotowanie wnętrza pętli. Porządki obejmują usunięcie skupin krzewów i 10 drzew będących w złej kondycji. Są to egzemplarze uschnięte i obumarłe.

Rejon pętli nabiera blasku

Okolice pętli na Ogrodach od kilku lat pozytywnie się zmieniają. Od września 2020 roku pasażerowie mają do dyspozycji nowy, estetyczny budynek Punktu Obsługi Klienta ZTM. Jest on bardziej funkcjonalny i przyjazny dla klientów.

W tym samym czasie ustawiony został także nowy rodzaj nośnika informacji pasażerskiej, tzw. totem informacyjny, wyświetlający komunikaty o odjazdach tramwajów i autobusów w ramach całego węzła przesiadkowego na Ogrodach. Umieszczono tam także mapę okolicy wraz ze wskazówkami jak dojść do ważnych placówek w pobliżu lub miejsc wartych odwiedzin.

W 2022 roku przebudowano zatokę przystankową na ulicy Dąbrowskiego (przy pętli tramwajowej), gdzie zatrzymują się autobusy linii miejskich. Dzięki temu wprowadzono nową organizację miejsc odjazdowych dla autobusów linii miejskich i podmiejskich w rejonie pętli na Ogrodach. Zmiany poprawiły komfort podróżowania dla osób przesiadających się. Inwestycję przeprowadzono na wniosek i we współpracy z mieszkańcami ulicy Nowina oraz Radą Osiedla Ogrody.