ZTM udostępnia już nie tylko rozkłady jazdy, ale też informacje o zajętości parkingów. Poznań staje się smart

Opublikowano: 20/02/2018
ZTM udostępnia już nie tylko rozkłady jazdy, ale też informacje o zajętości parkingów. Poznań staje się smart

Poznań wspiera kolejne rozwiązania, które prowadzą do zrealizowania idei "smart city" - inteligentnego miasta, w którym mieszkańcom żyje się łatwiej. Miasto udostępniło dane dotyczące wolnych miejsc na parkingach - teraz mogą być wykorzystane do tworzenia aplikacji dla kierowców. Pierwszą z nich można już pobrać – informuje portal poznan.pl.

Na stronie ztm.poznan.pl w zakładce Dla deweloperów udostępnione zostały pliki rozkładów jazdy. W kolejnym etapie udostępnione zostaną dane prezentujące zajętość parkingów buforowych i parkingu „Parkuj i Jedź” (P&R) – informowaliśmy w styczniu tego roku. Zgodnie z zapowiedziami, pliki dotyczące zajętości parkingów zostały już opublikowane - każdy może je pobrać i wykorzystać np. do stworzenia aplikacji dla kierowców. Pierwsza aplikacja, wykorzystująca miejskie dane już działa: to aplikacja FindPark (do pobrania na Androida), można ją znaleźć w Google Play, pobrać i zainstalować w smartfonie. Darmowa aplikacja pozwala na znalezienie wolnego miejsca na parkingu w ciągu kilku sekund.

W pierwszej kolejności udostępniane dane dotyczą części miejskich parkingów buforowych znajdujących się na ulicach: Głogowskiej, Reymonta, Maratońskiej i Pod Kaponierą, które są dostępne w ramach systemu ITS. Udostępnione są też dane dotyczące jednego komercyjnego parkingu znajdującego się w budynku przy ul. Za Bramką, ale system będzie dalej rozwijany tak, by do akcji włączały się kolejne prywatne parkingi.

­- Dalsza rozbudowa systemu pozwoli kierowcom na szybki i bezbłędny wybór docelowego miejsca podróży, bez konieczności krążenia po mieście - mówił Maciej Wudarski, zastępca prezydenta Poznania podczas poniedziałkowej konferencji prasowej. - Zmniejszy to korki i pozwoli lepiej chronić środowisko. Docelowo planujemy także uruchomienie elektronicznych tablic kierunkowych wskazujących dojazd do parkingów (tak jak w wypadku tablic systemu ITS).

Wolne miejsca na parkingach można zobaczyć na oficjalnej stronie internetowej Poznania - na mapie miasta w zakładce Transport:  Już wkrótce pojawi się tam również sekcja, dzięki której będzie można łatwo zlokalizować najbliższy ekologiczny współdzielony samochód. To efekt współpracy miasta z poznańską spółką Click2Go – podaje poznan.pl.

- „Smart city” to inteligentne miasto, które zarządza danymi dla dobra mieszkańców - wyjaśnia Michał Łakomski, pełnomocnik prezydenta miasta do spraw smart city. - W Poznaniu dane zbierane przez miasto udostępniane są deweloperom aplikacji, którzy mogą je wykorzystać do tworzenia swoich usług. Równocześnie miasto współpracuje z  prywatnym partnerem, spółką Click2Go która na poznańskim rynku oferuje usługę współdzielenia samochodów (car-sharing): dane tej firmy będą przepływały do miasta. Dzięki temu będziemy mogli analizować to, co dzieje się w Poznaniu i na tej podstawie podejmować konkretne decyzje zarządcze przez pryzmat zebranych danych.

Udostępnienie miejskich danych to kolejny krok w stronę zrównoważonego transportu. To posunięcie ograniczy liczbę samochodów, których kierowcy szukają miejsca do zaparkowania i tym samym przyczyniają się do większych korków w centrach miast. Szybszy i łatwiejszy dojazd do miejsc postojowych pozwala skutecznie zmniejszyć zatłoczenie miejskich ulic.

Źródło i więcej informacji w artykule „Poznań staje się smart” na stronie internetowej Urzędu Miasta Poznania.