1 sierpnia tramwaje wrócą na trasy przez most Św. Rocha i przez północną część węzła Głogowska/Hetmańska. Tego samego dnia rozpoczną się prace remontowe na węzłach Bałtyk i Traugutta
Kończy się wymiana torowisk na ulicy Kórnickiej w rejonie mostu Św. Rocha oraz na ul. Głogowskiej przy skrzyżowaniu z ul. Hetmańską. W obu miejscach prace są już mocno zaawansowane, widać już nowe szyny, powstaje też nowa nawierzchnia. Finisz tych remontów nastąpi 31 lipca. Od 1 sierpnia rozpoczną się kolejne remonty na węźle Bałtyk i Traugutta, które wymuszą duże zmiany w komunikacji. W związku z tym tramwaje wrócą na trasy przez most Św. Rocha i węzeł Głogowska/Hetmańska (od strony Głogowskiej), ale duże zmiany nastąpią w centrum oraz na Wildzie i na Dębcu.
Wybór miejsc, w których w tym roku prowadzone są remonty podyktowany jest nie tylko dbałością o stan tras tramwajowych, ale także koniecznością poprawy stanu tych fragmentów sieci, które będą miały kluczowe znaczenie podczas zbliżającego się remontu mostu Chrobrego. Dlatego trasy tramwajowe na równoległych przeprawach przez Wartę muszą być odpowiednio przygotowane na większy ruch w okresie, kiedy tramwaje nie będą mogły kursować pomiędzy Śródką a Garbarami. Prace na węźle AWF zostały zrealizowane w maju, obecnie na finiszu jest remont dylatacji na moście Św. Rocha i wymiany torowiska od mostu do przystanku Politechnika.
Od 1 sierpnia rozpocznie się remont jednego z kluczowych węzłów tramwajowych na ulicy Hetmańskiej – przy skrzyżowaniu z ulicą Traugutta. W kontekście budowy nowego mostu Chrobrego jest to również bardzo ważna trasa – dzięki niej tramwaje mogą przejeżdżać przez most Przemysła I w kierunku Starołęki i Górnego Tarasu Rataj. Na węźle Traugutta wymieniona zostanie jego środkowa część oraz elementy rozjazdów od strony północnej.
W sierpniu konieczna jest także wymiana znajdującego się w złym stanie rozjazdu na węźle Bałtyk (skrzyżowanie ulic Roosevelta-Bukowska). W ramach prac zostaną też zamontowane nowe krawędzie peronowe na przystanku tramwajowo-autobusowym Bałtyk. Będzie także wymieniona nawierzchnia torowo-drogowa zarówno na samym przystanku (obsługującym także autobusy) oraz na fragmencie torowiska na ulicy Bukowskiej.
Zmiany w komunikacji z uwagi na I etap remontu węzła Traugutta i remont węzła Bałtyk (I połowa sierpnia)
Prace na węźle Traugutta zostaną podzielone na dwa etapy. W pierwszej połowie sierpnia nie będzie przejazdu tramwajów na wprost ulicami Hetmańską i 28 Czerwca 1956 r., czynne będą relacje skrętne w obu kierunkach pomiędzy ul. Hetmańską od strony Górczyna na Dębiec oraz pomiędzy ul. Hetmańską od strony Górczyna w stronię Rynku Wildeckiego. W drugiej połowie sierpnia możliwa będzie już jazda na wprost ul. Hetmańską, nastąpi natomiast całkowite zamknięcie węzła rozjazdowego Traugutta od strony Rynku Wildeckiego. Dokładna data zakończenia I etapu prac na Traugutta i rozpoczęcia II etapu oraz związane z tym zmiany w komunikacji zostaną podane z wyprzedzeniem w sierpniu.
Prace remontowe spowodują przede wszystkim brak możliwości przejazdu tramwajów przez węzeł Traugutta ulicą Hetmańską na wprost od ulicy 28 Czerwca 1956 r. w kierunku Starołęki oraz na wprost ulicą 28 Czerwca 1956 r. Dlatego od przystanków Rolna / Traugutta – w celu zapewnienia komunikacji uruchomiona zostanie wahadłowa linia tramwajowa numer 91 pomiędzy przystankiem Traugutta (tor północny) lub Rolna (tor południowy) a rondem Starołęka.
Z kolei w czasie prac na węźle Bałtyk niemożliwy będzie przejazd tramwajów wzdłuż ulicy Roosevelta (pomiędzy Kaponierą a mostem Dworcowym), natomiast będzie utrzymana komunikacja tramwajowa – linią wahadłową nr 96 – na ulicy Grunwaldzkiej, z przystankiem w okolicach World Trade Center na MTP.
Będą także uruchomione jeszcze trzy inne dodatkowe linie tramwajowe: nr 92 (zastępująca zawieszone linie nr 9 i 2), nr 93 wzmacniająca transport na Ratajach oraz nr 95 (zastępująca zawieszoną linię nr 5).
Zmiany w komunikacji tramwajowej od 1 do połowy sierpnia (tłustym drukiem zaznaczono zmieniony przebieg)
Linia nr 1 – zmiana trasy, objazd zamkniętego fragmentu Hetmańskiej przez Dolny Taras Rataj, Królowej Jadwigi i Głogowską
Linia nr 2 – linia zawieszona – jej funkcję przejmie linia nr 92
Linia nr 3 – powrót na stałą trasę
UNII LUBELSKIEJ – … – Aleje Marcinkowskiego – 27 Grudnia – Fredry – Roosevelta – … – BŁAŻEJA
Linia nr 5 – linia zawieszona – jej funkcję przejmie linia nr 95
Linia nr 6 – linia zawieszona – jej funkcję przejmą linie nr 1 i 96
Linia nr 7 – zmiana trasy, objazd zamkniętego fragmentu Hetmańskiej od ronda Rataje przez Królowej Jadwigi i Wildę
Linia nr 8 – bez zmian
Linia nr 9 – linia zawieszona – jej funkcję przejmie linia nr 92
Linia nr 10 – zmiana trasy, objazd zamkniętego fragmentu ulicy Roosevelta przez Św. Marcin i Towarową oraz skierowanie linii na węźle Traugutta na Górczyn
Linia nr 11 – zmiana trasy, objazd zamkniętego fragmentu ulicy Roosevelta przez Św. Marcin, Towarową i Matyi oraz skierowanie linii na Dębiec PKM
Linia nr 12 – bez zmian
SOBIESKIEGO – Trasa PST – Zachodnia – Głogowska – Matyi – Królowej Jadwigi – Zamenhofa – Starołęcka – STAROŁĘKA PKM
Linia nr 13 – skrócenie linii do przystanku Stare Zoo, na Grunwaldzkiej zastąpi ją wahadłowa linia nr 96
STAROŁĘKA PKM – … – Aleje Marcinkowskiego – 27 Grudnia – Gwarna – Święty Marcin – Zwierzyniecka – STARE ZOO
Linia nr 14 – powrót na stałą trasę
SOBIESKIEGO – Trasa PST – Zachodnia – Głogowska – GÓRCZYN PKM
Linia nr 15 – zmiana trasy, objazd zamkniętego fragmentu ulicy Roosevelta przez Dąbrowskiego i Przybyszewskiego
SOBIESKIEGO – Trasa PST – Roosevelta – Dąbrowskiego – Przybyszewskiego – Grunwaldzka – JUNIKOWO
Linia nr 16 – powrót na stałą trasę
FRANOWO – … – Aleje Marcinkowskiego – 27 Grudnia – Fredry – … – OS. SOBIESKIEGO
Linia nr 17 – powrót na stałą trasę
Linia nr 18 – zmiana trasy, objazd zamkniętego fragmentu ulicy Roosevelta przez Św. Marcin i Towarową
OGRODY – Dąbrowskiego – Roosevelta – Św. Marcin – Towarowa – Matyi – … – FRANOWO
Linie tramwajowe nocne
Linia nr 201 – zmiana trasy
UNII LUBELSKIEJ – … – Aleje Marcinkowskiego – 27 Grudnia – Fredry – Roosevelta – Trasa PST – OS. SOBIESKIEGO
Przesiadka na tramwaj linii numer 201 będzie możliwa na przystankach Most Teatralny.
Linia nr 202 – powrót na starła trasę
FRANOWO – … – Aleje Marcinkowskiego – 27 Grudnia – Fredry – … – OS. SOBIESKIEGO
Dodatkowe linie tramwajowe
Linia nr 91 – dodatkowa linia wahadłowa na ulicy Hetmańskiej
RONDO STAROŁĘKA – Hetmańska – TRAUGUTTA / ROLNA
Kursy torem północnym do przystanku Traugutta i torem południowym do przystanku Rolna, kursy z podwójną częstotliwością (co 7,5/10 minut oraz co 15 minut w niedziele/święta do ok. godz. 11:00.
Linia nr 92 – dodatkowa linia zastępująca zawieszone linie nr 9 i 2
PIĄTKOWSKA – … – Fredry – Gwarna – Święty Marcin – Aleje Marcinkowskiego – … – OGRODY
Linia nr 93 – dodatkowa linia wzmacniająca transport od pętli Zawady przez Dolny Taras Rataj do Unii Lubelskiej
ZAWADY – Podwale – Jana Pawła II – Zamenhofa – Hetmańska – Unii Lubelskiej – UNII LUBELSKIEJ
Linia nr 95 – dodatkowa linia zastępująca zawieszoną linię nr 5
DĘBIEC PKM – … – Towarowa – Święty Marcin – Aleje Marcinkowskiego – … – MIŁOSTOWO
Linia nr 96 – dodatkowa linia zapewniająca transport na ulicy Grunwaldzkiej od 2 sierpnia, zastępująca zawieszoną linię nr 6 i skróconą linię nr 13
BAŁTYK – Grunwaldzka – JUNIKOWO
Kursy z podwójną częstotliwością (co 7,5/10 minut oraz co 15 minut w niedziele/święta do ok. godz. 11:00)
Uwaga! Ze względu na konieczność budowy infrastruktury umożliwiającej zmianę kierunku ruchu tramwajów linii nr 96 na ulicy Grunwaldzkiej 1 sierpnia, tego dnia tramwaje linii numer 96 będą kursować następującą trasą:
Linia nr 96 – trasa w dniu 1 sierpnia
Kursy z podwójną częstotliwością (co 7,5/10 minut).
Ponadto, w dniu 1 sierpnia zostanie uruchomiona autobusowa linia zastępcza „za tramwaj” za linię nr 96.
Linia T6 – autobusowa linia zastępcza za linię nr 96 w dniu 1 sierpnia
Na trasie zlokalizowane będą dodatkowe przystanki Matejki i Wojskowa na ul. Grunwaldzkiej w kierunku ronda Nowaka-Jeziorańskiego i Rondo Nowaka-Jeziorańskiego w kierunku centrum. Na ul. Kraszewskiego autobusy będą jeździć jezdnią i zatrzymają się na przystanku na ul. Kraszewskiego. Kursy co 7,5/10 minut.
Zmiany w komunikacji autobusowej od 1 do połowy sierpnia (tłustym drukiem zaznaczono zmieniony przebieg)
Linia nr 148 – zmiana trasy
PORT LOTNICZY ŁAWICA – Bukowska – Perzycka – Złotowska – Brzechwy – Strzegomska – Marcelińska – Bułgarska – Bukowska – Zeylanda – Zwierzyniecka – Święty Marcin – Dworcowa – POZNAŃ GŁÓWNY
Na czas remontu linia zostanie skierowana do przystanku Poznań Główny, a przy okazji wprowadzona zostanie stała zmiana trasy polegająca na skierowaniu linii do przystanku Port Lotniczy Ławica. Godziny odjazdów na stałych odcinkach pozostaną bez zmian
Autobusy zatrzymywać się będą na przystanku Rondo Kaponiera na ulicy Zwierzynieckiej (przy hotelu Mercure). Autobusy jadące w kierunku zachodnim (do granic miasta) z przystanku Rondo Kaponiera kursować będą ulicami Zwierzyniecką i Zeylanda (zamiast ulicami Roosevelta i Bukowską) pomijając remontowany przystanek Bałtyk.
Linie nr 159, 163, 169 oraz nocne 212 i 222
Autobusy w kierunku zachodnim (do granic miasta) z przystanku Rondo Kaponiera kursować będą ulicami Zwierzyniecką i Zeylanda (zamiast ulicami Roosevelta i Bukowską) pomijając remontowany przystanek Bałtyk.
Autobusy zatrzymywać się będą na przystanku Rondo Kaponiera na ulicy Zwierzynieckiej (przy hotelu Mercure).
Linie nr 163 i 169
Autobusy w kierunku zachodnim (do granic miasta) z przystanku Rondo Kaponiera kursować będą ulicami Zwierzyniecką i Zeylanda (zamiast ulicami Roosevelta i Bukowską) pomijając remontowany przystanek Bałtyk.
Po zatrzymaniu się na przystanku tramwajowo-autobusowym Rondo Kaponiera autobusy torowiskiem na wprost, a kolejnym przystankiem będzie Szylinga.
Linia nr 177 – zmiana trasy
POZNAŃ GŁÓWNY – Dworcowa – Święty Marcin – Zwierzyniecka – Zeylanda – Bukowska – … – JUNIKOWO
Autobusy zatrzymywać się będą na przystanku Rondo Kaponiera na ulicy Zwierzynieckiej (przy hotelu Mercure).
Autobusy jadące w kierunku zachodnim (do granic miasta) z przystanku Rondo Kaponiera kursować będą ulicami Zwierzyniecką i Zeylanda (zamiast ulicami Roosevelta i Bukowską) pomijając remontowany przystanek Bałtyk.
Pasażerów przepraszamy za niedogodności.