1-30 września: remont torowiska na ulicy Dąbrowskiego – zmiany na liniach nr 17 i 18, zawieszenie linii nr 2, uruchomienie autobusu T2

Opublikowano: 02/09/2020
1-30 września: remont torowiska na ulicy Dąbrowskiego – zmiany na liniach nr 17 i 18, zawieszenie linii nr 2, uruchomienie autobusu T2

1 września rozpoczął się remont torowiska na ulicy Dąbrowskiego, co spowodowało konieczność wprowadzenia zmian w komunikacji. Tramwaje nie kursują odcinkiem ulicy Dąbrowskiego od węzła Żeromskiego/Dąbrowskiego do mostu Teatralnego oraz przez ulice Kraszewskiego i Zwierzyniecką. Linia nr 2 została zawieszona, na liniach nr 17 i 18 zmieniono trasy oraz uruchomiono zastępczą linię autobusową „za tramwaj” T2, na trasie z Ogrodów do Dworca Głównego PKP.

Na ulicy Dąbrowskiego wymienione jest torowisko i nawierzchnia ulicy na odcinku od ul. Prusa do ul. Kraszewskiego. Remont jest planowany do końca września, w tym czasie tramwaje nie będą kursowały odcinkiem ulicy Dąbrowskiego od węzła Żeromskiego-Dąbrowskiego do mostu Teatralnego oraz przez ulice Kraszewskiego  i Zwierzyniecką. Przy okazji tych prac zostanie zmodernizowana podstacja a ulicy Janickiego zasilająca tramwaje kursujące m.in. na ul. Dąbrowskiego. Jest to bardzo istotne  dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego dla transportu tramwajowego w tym rejonie miasta.

Co bardzo ważne, w 2021r. poprawi się także standard przystanków przy rynku Jeżyckim wzdłuż ulicy Dąbrowskiego. Po przebudowie osoby starsze i mające problem z poruszaniem się będą mogły łatwiej korzystać z komunikacji publicznej. Obecnie opracowywana jest dokumentacja, w oparciu o którą przystanki te zostaną przebudowane. Powstanie ona do końca tego roku, dzięki czemu już w 2021r. będzie można wykonać platformy, które będą umożliwiać łatwiejsze wysiadanie i wsiadanie z tramwajów.

Zmiany w komunikacji miejskiej

Linia nr 2 – zawieszona z uwagi na prace torowe

Linia nr 17 – zmiana trasy

OGRODY – Dąbrowskiego – Przybyszewskiego – Grunwaldzka – Roosevelta – Fredry – pl. Ratajskiego - pl. Wielkopolski - Małe Garbary - Wyszyńskiego - Jana Pawła II - trasa Kórnicka - Chartowo - Żegrze - Hetmańska - Starołęcka  – STAROŁĘKA

Linia nr 18 – zmiana trasy

OGRODY – Dąbrowskiego – Przybyszewskiego – Grunwaldzka – Roosevelta – Fredry – Gwarna – Święty Marcin – Marcinkowskiego – Podgórna – Strzelecka – Krzywoustego – Zamenhofa – STAROŁĘKA

Linia nr T2 – zastępcza za tramwaj

Kliknij w obrazek i pobierz schemat trasy linii T2

schemat trasy linii T2 od 3.09.2020r.

POZNAŃ GŁÓWNY – Dworcowa – Święty Marcin – Zwierzyniecka – Kraszewskiego – Dąbrowskiego – Szamotulska – Szamarzewskiego – Szpitalna – OGRODY

OGRODY – Dąbrowskiego – Kraszewskiego – Zwierzyniecka – Św. Marcin – Dworcowa – POZNAŃ GŁÓWNY

W rejonie ronda Kaponiera autobusy T2 będą zatrzymywać się na przystankach:

- na ul. Dworcowej w obu kierunkach,

- na ul. Zwierzynieckiej (przy DS. Jowita i przy Hotelu Mercure),

- na przystanku tramwajowo-autobusowym Stare Zoo tylko w kierunku Poznań Główny PKP, w kierunku Ogrodów autobus będzie zatrzymywał się na tymczasowym przystanku zlokalizowanym na pasie jezdni przed skrzyżowaniem z ul. Gajową.

Organizacja ruchu w związku z pracami na ul. Dąbrowskiego

Kliknij w obrazek i pobierz schemat organizacji ruchu na ul. Dąbrowskiego

schemat przedstawia organizacje ruchu podczas prac torowych na ulicy Dabrowskiego od ul. Prusa do ul. Kraszewskiego w terminie od 1 do 30 wrzesnia

W rejonie rynku Jeżyckiego zamknięta zostanie ul. Dąbrowskiego od skrzyżowania ul. Prusa - Żurawia do ul. Kraszewskiego.

Na odcinku ul. Prusa od ul. Słowackiego do rynku Jeżyckiego odwrócony zostanie ruch jednokierunkowy (w kierunku Słowackiego).

Ul. Żurawia będzie dwukierunkowa z wjazdem i wyjazdem tylko od strony ul. Poznańskiej.

Objazd zamkniętego odcinka ul. Dąbrowskiego wyznaczono:

- w kierunku wschodnim (w stronę centrum): ul. Poznańską i Kochanowskiego;

- w kierunku zachodnim (od centrum): ul. Strzałkowskiego, Mylną, Jeżycką i Kościelną lub ul. Kochanowskiego, Słowackiego i Kraszewskiego.

Prosimy kierowców o usunięcie pojazdów z miejsc objętych czasowym zakazem parkowania.

Pamiętajmy o przestrzeganiu zasad sanitarnych w transporcie publicznym

Przypominamy, że w tramwaju lub autobusie może być zajętych 50 proc. liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących (jednak połowa miejsc siedzących musi pozostać wolna). Na autobusach i tramwajach umieszczone są informacje zawierające maksymalną liczbę pasażerów, którzy – zgodnie z rozporządzeniem rządowym - mogą podróżować danym pojazdem. Emitowany jest także specjalny komunikat głosowy. Nie ma jednak możliwości, aby bezpośrednio weryfikować respektowanie tego ograniczenia. Prosimy pasażerów o odpowiedzialne korzystanie z transportu publicznego – jeśli połowa miejsc siedzących będzie zajęta, apelujemy o to, żeby nie zajmować kolejnych.

Przypominamy również, że w pojazdach transportu publicznego wciąż obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa - przy pomocy części odzieży, maski albo maseczki. Jeśli w przestrzeni otwartej mamy możliwość zachowania 2 metrów odległości od innych, nie musimy zasłaniać ust i nosa. Uwaga! Jeśli nie jesteśmy w stanie na świeżym powietrzu utrzymać 2-metrowego dystansu od innych – na przykład na przystanku komunikacji publicznej – wówczas musimy zasłonić usta i nos.