Aplikacja PEKA – wygodny sposób na bilety okresowe ZTM - AKTUALIZACJA 20.01.2023

Opublikowano: 04/01/2023
Aplikacja PEKA – wygodny sposób na bilety okresowe ZTM - AKTUALIZACJA 20.01.2023

Zachęcamy do pobrania i korzystania z Aplikacji PEKA dającej pasażerom wiele wygodnych możliwości. Przede wszystkim można przez nią kupić i okazać bilet okresowy bez konieczności posiadania plastikowej karty PEKA. Pasażerowie mogą także korzystać z całkowicie zmodernizowanego systemu obsługi pasażera na portalu PEKA - bilety można kupić prościej, a system zyskał nowy wygląd i kolorystykę.

widok paneli z Aplikacji PEKA

Widok paneli z Aplikacji PEKA

- Wdrożenie Aplikacji PEKA to dobra wiadomość dla pasażerów, którzy będą mogli wygodniej korzystać z transportu publicznego. Pod względem technologicznym zmiana jest bardzo duża i polega na umożliwieniu zapisywania biletów okresowych w trybie online, a nie jak dotychczas wyłącznie na karcie. Bilet kupiony w aplikacji będzie można natychmiast okazać na smartfonie – mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

- Rozpoczynając modernizację systemu PEKA chcieliśmy sprawić, że będzie on dla pasażerów prostszy i bardziej intuicyjny. To się udało. Dużo wygodniejsze będzie zwłaszcza korzystanie z biletów okresowych. Dotychczas, żeby kupić taki bilet konieczne było wyrobienie imiennej karty. Teraz, po pobraniu Aplikacji PEKA, karta będzie nam potrzebna w momencie kiedy będziemy chcieli korzystać z tPortmonetki. Nowy klient, który rozpocznie przygodę z PEKĄ poprzez aplikację, będzie mógł w każdej chwili zamówić kartę – mówi Jan Gosiewski, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu. 

Bezpłatną Aplikację PEKA można pobrać zarówno na urządzenia z systemem Android oraz iOS ze sklepów:

- Google Play

- App Store

Zalety aplikacji

W Aplikacji można sprawdzić swoje konto w systemie PEKA, kupić bilet okresowy lub sprawdzić, jakie przysługują nam ulgi w transporcie publicznym (jeśli wcześniej zapisaliśmy je w systemie). Smartfon z aplikacją pełni  też funkcję identyfikatora cyfrowego w transporcie publicznym.

Możliwość wirtualnego zakupu biletu to jedna z zalet systemu PEKA - wystarczy dostęp do internetu i indywidualnego konta użytkownika. Doładowanie lub zakup możliwy będzie przez 24h na dobę 7 dni w tygodniu bez konieczności korzystania z jakiegokolwiek punktu sprzedażowego.Płatności będą wykonywane przez obecnego operatora, tak jak dotychczas, czyli poprzez blik, przelew, inne szybkie płatności do banków realizowane przez Przelewy 24.

Podczas kontroli biletowej pasażer okazuje wyłącznie QR-kod wygenerowany przez Aplikację PEKA. Korzystając z transportu publicznego trzeba pamiętać, żeby nie wylogować się z aplikacji, ponieważ ze względów bezpieczeństwa logowanie jest możliwe na jednym urządzeniu, nie częściej niż raz na 24 godziny.

Kolejną zaletą wprowadzanych zmian jest możliwość łączenia kont i zarządzanie nimi (zakupu biletów, podglądu historii transakcji) w systemie PEKA. Z widoku konta głównego rodzic lub opiekun prawny będzie mógł utworzyć nowe konto dla dziecka lub powiązać swoje konto z kontem dziecka, które już istnieje w systemie.  

Każdy dotychczasowy użytkownik systemu PEKA, posiadający już swoje indywidualne konto i imienną kartę PEKA, chcąc korzystać z Aplikacji PEKA zostanie poproszony o dodanie swojego zdjęcia. 

Nowy System Obsługi Pasażera 

Oprócz nowości w postaci Aplikacji PEKA zmieni się także system obsługi pasażerów na www.peka.poznan.pl. Jego inauguracja jest zaplanowana na czwartek, 5 stycznia. 

Widok nowego z lewej strony wygladu Systemu Obslugi Pasazera na portalu PEKA ktory od 5 stycznia 2023 roku zastapi obecny widoczny w prawnym gornym rogu

Widok nowego (z lewej strony) wyglądu Systemu Obsługi Pasażera na portalu PEKA, który od 5 stycznia 2023 roku zastąpi obecny (widoczny w prawnym górnym rogu)

Portal pasażerski zyskał nowe funkcjonalności, takie jak np. nowy kreator zakupu biletu okresowego i doładowania tPortmonetki oraz został w pełni dostosowany do przeglądarek internetowych w urządzeniach mobilnych. System spełnia standardy dostępności cyfrowej i wymogów WCAG 2.1. Co ważne – został tak zaprojektowany, żeby w przyszłości móc go rozbudowywać o kolejne funkcje, np. możliwość automatycznego wgrywania ulgi metropolitalnej lub umożliwić okazywanie biletów okresowych na Aplikacji PEKA w pociągach PKM na terenie Poznania lub podczas wjazdu na parkingi P&R. 

Portal posiada nową, przejrzystą szatę graficzną, która wyglądem nawiązuje do layoutu Aplikacji PEKA i jest z nią w pełni zintegrowany. Po zalogowaniu się na swoje konto w systemie PEKA - poprzez stronę internetową na smartfonie, komputerze lub aplikacji - będzie taki sam widok.

widok jednego z nowych paneli Systemu Obslugi Pasazera portalu PEKA

Widok jednego z nowych paneli Systemu Obsługi Pasażera na portalu PEKA

widok jednego z nowych paneli Systemu Obslugi Pasazera na portalu PEKA

Widok jednego z nowych paneli Systemu Obsługi Pasażera na portalu PEKA

Uwaga! W ramach wdrażanych zmian podniesiono na wyższy poziom zabezpieczenia systemu. Dlatego każdy dotychczasowy użytkownik systemu PEKA po zalogowaniu zostanie poproszony o wygenerowanie nowego hasła. Należy w tym celu skorzystać z funkcji „Nie pamiętam hasła”. 

Przyszłość PEKI

Docelowo PEKA ma umożliwić korzystanie z tPortmonetki poprzez powiązanie płatności z kartami zbliżeniowymi. Nie trzeba byłoby wówczas transferować środków. Wymaga to jednak bardzo daleko idącej przebudowy architektury systemu, tak aby taka możliwość była w pełni zabezpieczona. To perspektywa 3-5 lat, obejmująca także konieczność wymiany czytników PEKA w pojazdach, co będzie się wiązało z koniecznością pozyskania dużych środków finansowych.

E-bilet okresowy bez aktywacji i ulgi studenckie zapisywane automatycznie

Przypomnijmy, że od października wprowadzono dwa duże ułatwienia dla pasażerów w systemie PEKA.

Nie ma już konieczności wykonywania aktywacji biletu okresowego kupionego przez Internet poprzez portal PEKA (www.peka.poznan.pl), co znacznie uprościło korzystanie z tej formy zakupu biletu. Po dokonaniu zakupu bilet okresowy automatycznie zapisuje się na naszym koncie w systemie PEKA. Podczas kontroli biletu w pojeździe sprawdzane będą w trybie online informacje zapisane na koncie użytkownika PEKA. Uwaga! Doładowując tPortmonetkę przez Internet, aktywacja kwoty doładowania wykonanego przez Internet jest nadal konieczna. Bez niej, nie ma możliwości korzystania ze środków.

Z drugiej korzyści modernizacji systemu PEKA korzystają studenci posiadający Elektroniczne Legitymacje Studenckie (ELS) lub Doktoranckie (ELD) aktywowane w systemie PEKA. Od początku roku akademickiego 2022/23 nie muszą już oni odwiedzać Punktów Obsługi Klienta ZTM w celu zapisania na ELS lub ELD przedłużenia ważności ulgi studenckiej dla zakupu biletu okresowego. Uprawnienie do ulgi jest na koncie PEKA zapisywane automatycznie w momencie przedłużenia ważności legitymacji. Dotyczy to także studentów I roku, którzy mogą dokonać adaptacji karty ELS. Dodatkowo użytkownicy posiadający kartę PEKA z zapisaną na niej ulgą studencką poznańskich uczelni, mogą ją teraz przedłużyć on-line poprzez portal PEKA (www.peka.poznan.pl).

Ważne! Studentów chcących korzystać z 50-proc. ulgi w naliczaniu opłat na tPortmonetce prosimy o zapisanie tego uprawnienia na karcie PEKA w jednym z Punktów Obsługi Klienta ZTM. Wystarczy przedstawić ważne dokumenty uprawniające do ulgi i informacja taka zostanie zapisana na karcie PEKA oraz na naszym indywidualnym koncie w systemie PEKA. Przykładając kartę po wejściu i przed wyjściem z pojazdu pobierana będzie opłata według taryfy ulgowej. W przypadku braku zapisania informacji o uldze na karcie, system PEKA będzie pobierał z tPortmonetki opłatę normalną.