Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu 2018: wystarczy się przesiąść na tramwaj, autobus, rower lub pociąg, żeby zdrowiej żyć

Opublikowano: 21/09/2018
Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu 2018: wystarczy się przesiąść na tramwaj, autobus, rower lub pociąg, żeby zdrowiej żyć

Wszyscy jesteśmy świadomi tego, że powinniśmy się ruszać. Niestety, praca za biurkiem i dojeżdżanie samochodem temu nie sprzyja. Okazuje się więc, że przez większość naszego dnia – siedzimy, czyli zmuszamy nasze ciało do niezdrowej dla niego pozycji. Jak temu zaradzić? Wystarczy się… przesiąść! Zdrowemu trybowi życia poświęcony był ostatni już event w ramach akcji promującej Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu.

Dlatego dziś na ulicy Półwiejskiej (opodal przystanku Plac Wiosny Ludów) została stworzona wyjątkowa przestrzeń do treningu. Instruktorzy zapraszali na wyjątkowe zajęcia i uczyli jak ćwiczenie, np. w drodze do pracy. Pokazano mnóstwo łatwych tricków – jak stać czy jak oddychać, by wspierać swój organizm podczas podróży. Była specjalna sesja jogi, która pozwala się zrelaksować i zachować równowagę. A niczego bardziej nie potrzebujemy w drodze do i z pracy. Dlaczego więc nie połączyć tych dwóch aktywności? Proste sposoby na rozciąganie, właściwe oddychanie czy metody relaksacyjne można później wykorzystać podczas codziennych podróży.

Przygotowano także specjalne stanowiska z rowerami. By dodatkowo zachęcić do aktywności - energią włożoną w jazdę na rowerze można było naładować telefon! Przesiadanie się opłaca!

Zwracano uwagę uczestników na dwie zasadnicze kwestie – transport miejski jest zdrowszy dla ciała niż prowadzenie własnego samochodu, po drugie – jest także zdrowszy dla otoczenia, ponieważ minimalizuje zanieczyszczenia. Uczestnicy otrzymywali wyciskane na zimno zdrowe soki, gadżety i ulotki. 

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu 2018: Co przed nami?

Sobota, 22 września

Godzina wypożyczenia roweru miejskiego za darmo

Preferencyjny cennik będzie obowiązywał przez całą dobę od północy z piątku na sobotę do 23.59 w sobotę – 22 września. Zamiast bezpłatnych pierwszych 20 minut wypożyczenia, bezpłatna będzie cała godzina. Po jej przekroczeniu opłata będzie naliczana na zwykłych zasadach.

 

Sobota, 22 września

Targowisko Świt, ul. Grochowska (obok parkingu rowerowego), godz. 9.00-13.00

Dzień bez samochodu = warsztaty rowerowe!

Stowarzyszenie „Akademia Myśli” organizuje mikrowarsztaty serwisowania rowerów w plenerze na ul. Grochowskiej przy Targowisku Świt. Na warsztatach dowiesz się:

  • jak wymienić przebitą dętkę i poprawnie napompować koło,
  • poznasz tajniki regulacji przerzutek i hamulców
  • zaprzyjaźnisz się z podstawowymi narzędziami rowerowymi
  • przećwiczysz rozkuwanie łańcucha