Jesteś świadkiem agresji? Reaguj!

Opublikowano: 24/10/2017
Jesteś świadkiem agresji? Reaguj!

Po kolejnym incydencie na tle rasistowskim, Miasto Poznań przypomina, jak należy się zachować, co zrobić i kogo powiadomić, gdy jesteśmy świadkami przemocy. Jak mówi Marta Mazurek, pełnomocniczka prezydenta Poznania ds. przeciwdziałania wykluczeniom, jedynym sposobem na zmniejszenie poczucia bezkarności potencjalnych sprawców jest reakcja.

Młodszy aspirant Piotr Garstka z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu: - Każde przestępstwo czy wykroczenie należy bezzwłocznie zgłosić na policję. Do tego służą numery alarmowe 997 oraz 112. Warto zapamiętać możliwie najwięcej szczegółów zajścia, na przykład ubiór i znaki szczególne sprawców.

Policjant dodaje, że w autobusach i tramwajach takie incydenty należy zasygnalizować kierowcy pojazdu. Świadkowie zajścia powinni też jak najszybciej przesłać ewentualne zdjęcia czy nagrania policji. - Często zdarza się, że ludzie najpierw wysyłają je do mediów, a to wydłuża postępowanie - zaznacza asp. Piotr Garstka.

W październiku 2017r. w jednym z poznańskich tramwajów doszło do incydentu na tle rasistowskim. Nagranie zajścia opublikował Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych. Widać na nim agresywnie zachowującego się mężczyznę, który w wulgarny sposób odzywa się do jednej z pasażerek i jej partnera cudzoziemca. Na zdarzenie zareagował motorniczy tramwaju, który wyprosił agresora z pojazdu.

- Motorniczy wyszedł z kabiny i zwrócił się do autora tych słownych napaści z prośbą, by opuścił pojazd. Mężczyzna wyszedł z tramwaju na następnym przystanku - tłumaczy Iwona Gajdzińska, rzeczniczka MPK. Wychodząc opluł jednak cudzoziemca.

Zgodnie z artykułem 257 Kodeksu Karnego, publiczne znieważanie z powodu przynależności narodowej, etnicznej, rasowej, wyznaniowej albo z powodu bezwyznaniowości danej osoby, bądź grupy grozi karą pozbawienia wolności do lat 3.

- Osoby, które widzą takie zajście, być może nie zawsze zdają sobie sprawę, że są świadkami naruszenia prawa. Jedynym sposobem na zmniejszenie poczucia bezkarności potencjalnych sprawców jest reakcja. Najlepiej, gdyby była to reakcja całej grupy albo choćby kilku osób jednocześnie. Nie wolno zapominać o swoim osobistym bezpieczeństwie, dlatego zwrócenie się do otoczenia i służb jest najbardziej rozsądnym krokiem - mówi Marta Mazurek, pełnomocniczka prezydenta Poznania ds. przeciwdziałania wykluczeniom.

 

Źródło: portal poznan.pl