Nie kładźmy torby czy zakupów na siedzeniu. Niech inni mogą z niego skorzystać

Opublikowano: 13/01/2023
Nie kładźmy torby czy zakupów na siedzeniu. Niech inni mogą z niego skorzystać

Zarząd Transportu Miejskiego w Poznaniu kontynuuje akcję „Warto jeździć z kulturą”. Tym razem chcemy zwrócić szczególną uwagę na przewożone torby, pakunki czy inne rzeczy osobiste. Zdarza się, że korzystając z miejsca siedzącego, na siedzeniu obok kładziemy np. siatkę z zakupami. W ten sposób utrudniamy podróżowanie innym. Siedzenia są dla pasażerów, nie dla toreb.

ZTM zachęca do kulturalnego korzystania z transportu publicznego. Życzliwość i uprzejmość popłaca, a w transporcie zbiorowym warto myśleć nie tylko o sobie. Kładzenie torby, zakupów czy elementów garderoby na siedzeniu to nie tylko przejaw braku kultury, ale i zachowanie, które powoduje zmniejszenie komfortu korzystania z transportu publicznego przez inne osoby, które chcąc usiąść, są zmuszone poprosić o zabranie torby z siedziska.

Warto ponadto pamiętać, że każdy odpowiada za przewożone ze sobą rzeczy. Pamiętajmy, że nie mogą one stwarzać zagrożenia dla innych pasażerów, przeszkadzać im, narażać na niewygody. Ponosimy odpowiedzialność za szkody powstałe na skutek przewożenia swojego bagażu, dlatego zawsze miejmy go na oku i pod kontrolą.

Zwróćmy uwagę także na swoje plecaki. Zdejmijmy je przed wejściem do autobusu lub tramwaju. Postawmy na podłodze przy nodze, między siedziskami lub innym miejscu, gdzie nie utrudniają życia innym. Plecak można też po prostu trzymać w ręce.

Przypominamy, że w myśl przepisów porządkowych obowiązujących w transporcie organizowanym przez ZTM Poznań w pojazdach zabrania się: umieszczania na miejscach do siedzenia nóg w obuwiu, zwierząt lub przedmiotów mogących uszkodzić lub zanieczyścić te miejsca.

Pamiętajmy! W transporcie publicznym nigdy nie jesteś sam. Uśmiechnij się, bądź uprzejmy i życzliwy. Podróżowanie będzie przyjemniejsze. Dla wszystkich.