Parkingi Parkuj i Jedź w Poznaniu: oszczędzaj czas, pieniądze i bądź eko!

Opublikowano: 24/05/2021
Parkingi Parkuj i Jedź w Poznaniu: oszczędzaj czas, pieniądze i bądź eko!

Zachęcamy do korzystania z czterech parkingów Parkuj i Jedź (Park&Ride), z których możemy szybko i ekologicznie dojechać do centrum Poznania. Przesiadając się na transport zbiorowy nie będziemy musieli  także opłacać postoju w Strefie Płatnego  Parkowania, która obowiązuje w centrum, na Jeżycach oraz części Wildy i Łazarza.

Parkingi Park&Ride mają na celu usprawnienie dojazdów do Poznania z wykorzystaniem różnych rodzajów transportu. Zależy nam, żeby jak najwięcej podróży do centrum Poznania odbywało się z wykorzystaniem transportu zbiorowego, w szczególności tramwajem, który jest szybkim i ekologicznym środkiem transportu. Zachęcamy do łączenia podróży i przesiadki z samochodu np. na tramwaj. Tym bardziej, że dzięki biletowi okresowemu na karcie PEKA można korzystać zarówno z parkingów, jak i komunikacji miejskiej.

Korzystanie z parkingów jest bardzo proste. Jeżeli posiadamy bilet okresowy na karcie PEKA (Poznańska Elektroniczna Karta Aglomeracyjna) – parkujemy za darmo - wystarczy ją przyłożyć do terminala wjazdowego. Bilety uprawniające do postoju można sprawdzić na stronie internetowej: https://www.ztm.poznan.pl/pl/komunikacja/parkuj-i-jedz/cennik/

Jeżeli nie posiadamy biletu okresowego należy pobrać dowód wjazdu naciskając przycisk na panelu terminala wjazdowego. Opłata za parkowanie od momentu wjazdu na parking do zakończenia doby parkingowej (godz. 2:30) wynosi 10,00 zł. Bilet parkingowy uprawnia do darmowego korzystania z komunikacji na liniach ZTM w strefie A+B+C+D w godzinach funkcjonowania parkingu. Co więcej – bilet parkingowy zakupiony w terminalu P&R Biskupińska jest także honorowany we wszystkich pociągach, które zatrzymują się na stacji Poznań Strzeszyn. Honorowanie biletu parkingowego P&R Biskupińska w pociągach Kolei Wielkopolskich i POLREGIO dotyczy tylko obszaru Miasta Poznania (stacje zawierające w swojej nazwie Poznań oraz Kiekrz). Obecnie kierowcy mają do dyspozycji 337 miejsc postojowych w obrębie czterech obiektów.

 

Parkingi PR w Poznaniu5

Pierwszy z parkingów P&R Szymanowskiego (w pobliżu przystanku PST) znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie trasy PST. Po pozostawieniu auta szybko i wygodnie można dostać się do centrum każdą z linii Poznańskiego Szybkiego Tramwaju (linie nr 12, 14, 15, 16). Dojazd z tego przystanku do ważnych węzłów Most Teatralny lub Rondo Kaponiera zajmuje jedynie około 10 minut.

Kolejny to P&R św. Michała, który znajduje się w rejonie ulic św. Michała, Warszawskiej i Świętojańskiej. Parking oferuje możliwość przesiadki na transport publiczny: linie tramwajowe na ulicy Warszawskiej - przystanek Św. Michała: linie nr 6 i 8 (ok. 80m) lub w nieco większej odległości (ok. 500m) duży węzeł przesiadkowy Rondo Śródka: linie tramwajowe nr 3, 6, 8, 16, 17 oraz linie autobusowe.

P&R Biskupińska znajduje się w rejonie przystanku kolejowego Poznań Strzeszyn. Parking oferuje możliwość przesiadki na transport publiczny: pociągi Poznańskiej Kolei Metropolitalnej spółek Koleje Wielkopolskie i POLREGIO – stacja Poznań Strzeszyn (ok. 60 m), linie autobusowe nr: 146 i 160 - przystanek Podolany (ok. 200 m).

P&R rondo Starołęka usytuowany jest w rejonie ulic Hetmańskiej, Starołęckiej i Wagrowskiej. Obiekt oferuje możliwość przesiadki na transport publiczny: linie tramwajowe w rejonie ronda Starołęka: linie nr - 1, 4, 7, 11, 12, 17 (ok. 100-200m).

W Poznaniu Strefa Płatnego Parkowania obejmuje Stare Miasto, Jeżyce (oraz tereny sąsiadujące z Międzynarodowymi Targami Poznańskimi). Obecnie SPP jest wdrażana  na Wildzie i Łazarzu.

Parkingi P&R są otwarte 7 dni w tygodniu w godzinach od 4.30 do 2.30. Od godziny 2.30 do 4.30 trwa przerwa techniczna. Wszystkie szczegóły dotyczące P&R w Poznaniu można znaleźć TUTAJ

Parkingi Park&Ride na terenie Poznania są tylko częścią większego programu realizowanego na terenie aglomeracji poznańskiej. W ostatnich latach w gminach tworzących Metropolię Poznań powstało 39 parkingów o łącznej liczbie miejsc parkingowych wynoszącej prawie 2500, a kolejne są w trakcie realizacji. Parkingi stanowiące element zintegrowanych węzłów przesiadkowych, głównie przy stacjach kolejowych, powstają w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych, dofinansowanych ze środków Unii Europejskiej.

Klikając w ten link można pobrać mapkę z lokalizacjami parkingów P&R w gminach tworzących Metropolię Poznań