Poznański Rower Miejski bije kolejne rekordy. Sezon 2017 przedłużony do 17 grudnia!

Opublikowano: 27/11/2017
Poznański Rower Miejski bije kolejne rekordy. Sezon 2017 przedłużony do 17 grudnia!

Ten sezon Poznańskiego Roweru Miejskiego jest absolutnie rekordowy! Przez dziewięć miesięcy rowery wypożyczono ponad milion razy, a liczba użytkowników PRM zbliżyła się do 100 tysięcy. Ze względu na wyjątkowo duże zainteresowanie, zapadła decyzja, aby sezon 2017 przedłużyć - zakończy się on 17 grudnia.

– Do tej decyzji przekonali nas sami użytkownicy Poznańskiego Roweru Miejskiego, chętnie rejestrując się w systemie i stale przekraczając ubiegłoroczne rekordy wypożyczeń - mówi Maciej Wudarski, zastępca prezydenta Poznania. – To trend, który pokazuje jak ważnym uzupełnieniem transportu publicznego jest rower miejski i jak istotne jest, abyśmy – wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców – rozwijali tę infrastrukturę.

Liczby mówią same za siebie:

 • W sezonie 2016 Poznański Rower Miejski miał ponad 58 tys. użytkowników, a liczba wypożyczeń wyniosła około 388 tysięcy. Od lipca do końca 2016 roku do dyspozycji mieszkańców i turystów było 61 stacji PRM, a w nich 700 rowerów (wcześniej 37 stacji i 440 rowerów). Średnio jeden rower wypożyczano 2,5 razy w ciągu dnia.
 • W 2017 roku system został rozbudowany – liczy obecnie 89 stacji (w tym dwie sponsorskie), w których na użytkowników czeka ponad 970 rowerów. W systemie zarejestrowało się ponad 40 tys. nowych użytkowników, a liczba wypożyczeń przekroczyła milion, czyli wyniosła 2,5 razy więcej niż w ubiegłym roku. Średnio jeden rower wypożyczano 3,85 razy w ciągu dnia.

W tym roku najchętniej rowery były wypożyczane w czerwcu, kiedy skorzystano z nich ponad 172 tys. razy, a dzienny rekord wypożyczeń padł w piątek, 19 maja – 8 710 wypożyczeń. Przez cały sezon rowery w Poznaniu były wypożyczane średnio co 23 sekundy.

Najpopularniejszy rower, o numerze 68005, ma w tym roku za sobą 1791 wypożyczeń. Dużą popularnością cieszyły się również niestandardowe rowery. Te z fotelikiem dziecięcym wypożyczono ponad 10 tys. razy, a dziecięce – 1 400 razy. Średni czas jednego wypożyczenia roweru miejskiego w Poznaniu to 16 minut i 30 sekund.

- Poznański Rower Miejski wskoczył na podium największych i najpopularniejszych systemów rowerowych w Polsce, jest za Warszawą i Łodzią – ocenia Tomasz Wojtkiewicz, prezes firmy Nextbike Polska, która jest operatorem systemu PRM. – Poznań jest jednym z trzech miast, któtym udało się przekroczyć milion wypożyczeń, a to nie koniec, bo przecież sezon jeszcze trwa.

- W październiku tego roku rower wypożyczono ponad 82 tys. razy, a to oznacza, że użytkownicy sięgali po niego dwa razy częściej niż w październiku 2016 roku. W listopadzie wynik również był bardzo dobry: w tym roku już w połowie miesiąca liczba wypożyczeń była większa niż w całym listopadzie ubiegłego roku – mówi Maciej Wudarski.

- Tak duże zainteresowanie rowerami publicznymi to dla nas sygnał, że nie tylko warto przedłużyć tegoroczny sezon, ale również, że sieć wypożyczalni warto rozwijać. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, na przyszły rok planujemy kolejną rozbudowę – mówi Daniel Wawrzyniak, zastępca dyrektora Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu.

W 2018 roku Poznański Rower Miejski powiększy się o 200 rowerów i 20 stacji.  

- Kontynuując dotychczasowe założenia, będziemy dogęszczać system w centrum oraz na osiedlach, szczególnie ratajskich – dodaje Daniel Wawrzyniak. – Promujemy łączenie różnych środków transportu, a rower jest znakomitym sposobem dotarcia np. na przystanek tramwajowy czy dworzec.

Obecnie trwa ustalanie lokalizacji nowych stacji PRM.

– Na pewno stacje powstaną na Naramowicach i Świerczewie – zaznacza Maciej Wudarski. – Podczas European Cycling Challenge te osiedla wykręciły najwięcej kilometrów i wygrały stacje. Na Świerczewie stacja PRM powstanie przy skrzyżowaniu ulic Buczka i Kołłątaja, na Naramowicach będzie to Naramowicka-Karpia.

W przyszłym roku do dyspozycji użytkowników będzie 109 stacji, a w nich niemal 1 200 rowerów. Natomiast obecnie wykorzystywane bicykle w drugiej połowie grudnia br. trafią do magazynu, aby – wiosną 2018 roku – powrócić  na ulice Poznania.

- To będzie dla nas czas intensywnej pracy serwisowej. Każdy poznański rower ma za sobą średnio ponad 1000 wypożyczeń. Musimy sprawdzić jego stan techniczny, naprawić usterki, zakonserwować tak, aby od wiosny znów mógł służyć użytkownikom – mówi Tomasz Wojtkiewicz.

 

Najpopularniejsze stacje Poznańskiego Roweru Miejskiego:

 1. Półwiejska
 2. Rondo Rataje
 3. Most Teatralny
 4. Małe Garbary
 5. Plac Wiosny Ludów

 

Najpopularniejsze trasy:

 1. Os. Sobieskiego do UAM Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa
 2. Rondo Rataje do Półwiejska
 3. Półwiejska do Rondo Rataje
 4. UAM Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa do Os. Sobieskiego
 5. Rondo Rataje do Os. Oświecenia

 

Poniżej zdjęcia z konferencji prasowej, na której przekazano informację o przedłużeniu sezonu PRM: