Remonty infrastruktury transportowej - poprawa komfortu podróżowania komunikacją miejską

Opublikowano: 19/01/2023
Remonty infrastruktury transportowej - poprawa komfortu  podróżowania komunikacją miejską

W minionym roku przeprowadzono wiele remontów poprawiających stan infrastruktury przystankowej. Największym była zmiana na przystanku Ogrody, ale wykonano też szereg mniejszych prac np. na przystanku autobusowym Arnikowa, czy przystankach Sarbinowska. Wszystko w celu łatwiejszego i bardziej komfortowego korzystania z komunikacji zbiorowej przez pasażerów.

Największym zadaniem związanym z infrastrukturą przystankową w ubiegłym roku był remont przystanku Ogrody w kierunku ul. Żeromskiego. Dziś do dyspozycji pasażerów mamy tam 60-metrową, 3-stanowiskową platformę przystankową z zatoką wraz z ciągiem pieszym o długości 120 m, a także uzupełniony brakujący fragment drogi dla rowerów na wysokości pętli tramwajowej Ogrody. Ponadto, mając na uwadze względy estetyczne i zmiany klimatyczne posadzono 165 szt. traw ozdobnych oraz 118 szt. krzewów, celem zazielenienia obszaru między przystankiem a ciągiem pieszym.  Przystanek wyposażono w dwie wiaty przystankowe, trzy ławki, tablice informacji pasażerskiej oraz 10 stojaków rowerowych w ramach integracji różnych środków transportu.

przystanek Ogrody

Przystanek Ogrody

Od ubiegłego roku pasażerowie mogą już korzystać z wyremontowanego przystanku autobusowego Arnikowa (w kierunku centrum miasta). Poprawiona została platforma, a przystanek wyposażono w wiatę przystankową oraz kosz na śmieci, umocniono również skarpę w obrębie przystanku. Kolejnym zrealizowanym zadaniem była zmiana lokalizacji przystanku Warowna (w kierunku Unii Lubelskiej) wraz z doświetleniem przejścia dla pieszych oraz poprawą oświetlenia drogowego (5 słupów oświetleniowych), co w znaczącym stopniu poprawiło bezpieczeństwo w tym rejonie Osiedla. Przystanek został wyposażony w wiatę przystankową oraz kosz na śmieci. W 2022 roku zupełnie zmienił się wygląd przystanków Sarbinowska. Pasażerowie zyskali tam platformy przystankowe wraz z nowym przejściem dla pieszych, wymieniono słup oświetleniowy i  nawierzchnię ścieralną jezdni od przejścia dla pieszych do końca platform przystankowych. Przystanki wyposażono w wiaty przystankowe oraz kosze na śmieci.

Sarbinowska

 Przystanki Sarbinowska

Warowna

Przystanek Warowna

W ubiegłym roku powiększono też plac postojowy na Dworcu Górczyn. Wymieniono  nawierzchnię placu manewrowego i wprowadzono nową stałą organizację ruchu zyskując dodatkowe 3 miejsca postojowe dla autobusów oraz miejsce postojowe dla służb, co daje możliwość wprowadzenia większej ilość autobusów o alternatywnych źródłach zasilania. 
Wyżej wymienione działania wykonano we współpracy z MPK Poznań sp. z o.o. Z kolei na Dworcu Śródka wyremontowano nawierzchnię jezdni przy peronie nr 3 Pasażerowie mogą również korzystać z  wyremontowanej platformy przystankowej na przystanku Ułańska (w kierunku ul. Reymonta) oraz odnowionych platform przystankowych tramwajowych na  przystankach Drzewieckiego (wymiana nawierzchni wraz z montażem nowych błotochronów).

Ponadto ZTM partycypował w kosztach przebudowy przystanku autobusowego Os. Chrobrego.