Rozpoczynasz nowy semestr? Sprawdź jak oszczędzać korzystając z atrakcyjnego cenowo Biletu Semestralnego

Opublikowano: 21/02/2024
Rozpoczynasz nowy semestr? Sprawdź jak oszczędzać korzystając z atrakcyjnego cenowo Biletu Semestralnego

Studiujesz w Poznaniu i chcesz korzystać z atrakcyjnego cenowo Biletu Semestralnego? Aktywuj swoją Elektroniczną Legitymację Studencką w systemie PEKA. Uwaga! Jeśli zamierzasz korzystać wyłącznie z biletów okresowych – najwygodniejszą opcją jest Aplikacja PEKA.

Miasto Poznań oferuje studentkom i studentom Bilet Semestralny. Jest to bilet okresowy na sieć na konkretną strefę biletową w bardzo atrakcyjnej cenie. Bilet Semestralny na 120 dni, na strefę A (Poznań) kosztuje 172 zł, natomiast Bilet Semestralny na 150 dni na strefę A (Poznań) to wydatek 202 zł (szczegóły: taryfa biletowa).

Studenci I roku, jeśli jeszcze tego nie zrobili, mogą aktywować swoją Elektroniczną Legitymację Studencką (ELS) w systemie PEKA i korzystać z taryfy biletowej ZTM na takich samych zasadach jak posiadacze karty PEKA. ELS umożliwia też płacenie za przejazdy z tPortmonetki, czyli  wyłącznie za  przejechane  przystanki niezależnie od czasu podróży.

Studenci i studentki II roku (oraz wzwyż), którzy mają już aktywną ELS w systemie PEKA, w celu zapisania ulgi studenckiej na koncie PEKA nie muszą odwiedzać Punktu Obsługi Klienta ZTM.

Ulga studencka jest zapisywana automatycznie przy przedłużeniu ważności legitymacji. Zapis ulgi w systemie PEKA następuje kolejnego dnia po jej wprowadzeniu przez uczelnię.

Ważne! Aby korzystać z 50-procentowej ulgi w naliczaniu opłat na tPortmonetce należy zapisać to uprawnienie na legitymacji ELS w jednym z Punktów Obsługi Klienta ZTM. W przypadku braku zapisania informacji o uldze na karcie, system PEKA będzie pobierał z tPortmonetki opłatę normalną.

Aktywacja ELS w systemie PEKA krok po kroku

Zachęcamy do składania wniosku w Internecie – to najwygodniejszy sposób:

  1. Należy wejść na stronę www.peka.poznan.pl lub pobrać i uruchomić Aplikację PEKA oraz zarejestrować się w celu utworzenia konta PEKA (konieczna jest aktualna fotografia!). Zachęcamy do skorzystania z usługi login.gov.pl, co umożliwi potwierdzenie tożsamości online, bez konieczności osobistej wizyty w POK. Konto PEKA będzie dostępne od razu po pomyślnej rejestracji.
  2. Po zalogowaniu się na swoje konto PEKA należy wypełnić wniosek „Adaptuj swoją kartę ELS/ELD”. Po zapisaniu online ulgi studenckiej, można kupić bilet okresowy (przy kontroli biletów w pojeździe można zamiast karty PEKA lub ELS okazać aktywną Aplikację PEKA).
  3. W celu aktywacji tPortmonetki na nośniku ELS/ELD trzeba odwiedzić  dowolny POK ZTM (można to także zrobić później, co nie zmienia faktu, że z biletu okresowego  można korzystać od razu po jego zakupie).

Aktualizacja uprawnienia do ulgi studenckiej poznańskich uczelni odbywa się online na koncie klienta (nie wcześniej, niż następnego dnia po przedłużeniu legitymacji na uczelni).

Jeśli studiujesz lub jesteś doktorantem w innym mieście, możesz potwierdzić uprawnienie do ulgi w dowolnym Punkcie Obsługi Klienta ZTM. Można tam także złożyć standardowy papierowy wniosek (do pobrania ze strony ZTM – zakładka kontakt/dokumenty do pobrania/dla pasażerów).

Zapisanie ulgi studenckiej na koncie z kartą PEKA

Użytkownicy korzystający z konta PEKA, do którego przypisana jest karta PEKA, mogą online także zapisać ulgę studencką poprzez wypełnienie na swoim koncie PEKA wniosku „Dodaj ulgę dla studentów/doktorantów poznańskich uczelni lub szkół wyższych”. W tym przypadku wniosek należy składać każdorazowo przy zbliżającym się końcu zapisanej w systemie PEKA ulgi, po przedłużeniu legitymacji studenckiej na uczelni.

Aplikacja PEKA – dla korzystających wyłącznie z biletu okresowego

Jeśli zamierzamy korzystać wyłącznie z biletów okresowych – najwygodniejszą opcją jest Aplikacja PEKA. Umożliwia ona zakup i okazanie Biletu Semestralnego na wyświetlaczu smartfona. Możemy ją pobrać zarówno na urządzenia z systemem Android oraz iOS ze sklepów Google Play i App Store. Więcej o Aplikacji PEKA na stronie www.ztm.poznan.pl (zakładka PEKA Info/Aplikacja PEKA).