Tramwaj na Naramowice - widać postęp prac

Opublikowano: 10/07/2020
Tramwaj na Naramowice - widać postęp prac

Prace związane z budową nowej trasy tramwajowej na Naramowice postępują i obejmują coraz większy obszar. Wygradzane są kolejne fragmenty placu budowy. Za rok tramwaj ma dojechać do przystanku Włodarska, a za dwa po całej nowej trasie.

Aktualnie roboty prowadzone są głównie na zamkniętych odcinkach ul. Naramowickiej, do rozpoczęcia prac przygotowany jest także odcinek między ulicami Sarmacką i Błażeja. W związku z tym na odcinku ul. Nowej Naramowickiej od ul. Dworskiej do ul. Błażeja (gdzie planowany jest przystanek końcowy trasy tramwajowej) systematycznie pojawia się ogrodzenie placu budowy.

- Z każdym dniem widać postęp prac, więc deklaracja wykonawcy o dojeździe w maju lub czerwcu przyszłego roku tramwaju do ul. Włodarskiej wydają się w pełni uzasadnione. Na wiosnę 2022 roku dojedziemy już całą 3-kilometrową trasą do przystanku końcowego przy ul. Błażeja - mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. - Minął niewiele ponad miesiąc od rozpoczęcia zasadniczych prac na terenie budowy trasy tramwajowej na Naramowice. Przez ten czas sporo się zmieniło zarówno na terenie samej inwestycji, jak i na okolicznych ulicach. Kierowcy szybko przyzwyczaili się do nowej, zmienionej organizacji ruchu, a wprowadzony specjalnie system buspasów sprawił, że komunikacji publiczna kursuje bez utrudnień i jest najlepszym środkiem transportu, by dojechać z Naramowic do centrum.  

zdjecia przedstawia plac budowy Tramwaj na Naramowice 2

Pod koniec czerwca rozpoczęły się prace w rejonie ul. Jasna Rola, w miejscu nieformalnego parkingu przy przedepcie między tą ulicą a os. Łokietka. Obszar robót będzie zajmował systematycznie coraz więcej miejsca i docelowo obejmie cały teren między ul. Jasna Rola a Łużycką z zachowaniem przejścia dla pieszych i rowerzystów przez nieutwardzoną ścieżkę. 

Z początkiem lipca zaczęły się prace przy wjeździe do bloku przy ul. Naramowickiej nr 219 (związane są ze zmianą docelowego dojazdu) i przestał funkcjonować parking strzeżony w rejonie os. Kosmonautów przy blokach nr 21-22 (docelowo jego miejsce zajmie trasa tramwajowa). 6 lipca nastąpiło zamknięcie części parkingu ogólnodostępnego. Zajęta została skrajna część parkingu od ul. Naramowickiej, a także wschodnia jezdnia w jego wnętrzu - jazda możliwa jest jedynie jezdnią od strony bloków. Dzięki zoptymalizowaniu przebiegu trasy, zamknięcie części parkingu ogólnodostępnego pod rozpoczynające się roboty nie wiąże się z docelowym ograniczeniem miejsc, a wymaga jedynie czasowego zajęcia terenu na czas robót budowlanych.

zdjecia przedstawia plac budowy Tramwaj na Naramowice 3

Cały czas ul. Naramowicka pozostaje zamknięta na dwóch odcinkach: od ul. Słowiańskiej do zjazdu przy ul. Naramowickiej 31 oraz od ul. Serbskiej do ul. Lechickiej. Przejezdne pozostają ulice przecinające zamknięte odcinki ul. Naramowickiej, czyli ul. Serbska oraz ul. Włodarska/Ziarnista. Dojazd do poszczególnych posesji został zachowany, podobnie jak ruch pieszych i rowerzystów. W zależności od postępu robót, może on zostać wytyczony tymczasowymi trasami. Informacja o bieżących zmianach w poruszaniu się pieszych i rowerzystów zamieszczana jest na opłotowaniu budowy. Zmiany organizacji ruchu obejmują także skrzyżowanie ul. Lechickiej i Naramowickiej oraz ulice, na których wytyczono nowe buspasy. Ich zadaniem jest dostosowanie komunikacji miejskiej do objazdów.

zdjecia przedstawia plac budowy Tramwaj na Naramowice 4

Więcej informacji o inwestycji - na stronie TramwajnaNaramowice.pl