Wiaty przystankowe w ręce MTP

Wiaty przystankowe w ręce MTP

Międzynarodowe Targi Poznańskie będą zarządzać reklamami na wiatach przystankowych. Zadanie to zostało im powierzone na okres 10 lat. Tak zdecydowali we wtorek (17 kwietnia 2018r.) miejscy radni. Przyjęte rozwiązanie pomoże w utrzymaniu porządku i ładu przestrzennego oraz ułatwi wymianę i remonty istniejących wiat – informuje portal poznan.pl.

Obecnie na terenie Poznania znajduje się około tysiąca wiat, z czego niemal połowa jest w rękach prywatnych firm (52 proc. z nich nadzoruje Zarząd Transportu Miejskiego, a 48 proc. dwa inne podmioty - AMS i Clear Channel).

Wiaty nie są jednolite - obowiązuje 20 różnych modeli i typów. Jak tłumaczyła podczas sesji Beata Kocięcka - dyrektor Biura Nadzoru Właścicielskiego, przekazanie MTP zarządu nad reklamami pozwoli uporządkować infrastrukturę i miejską przestrzeń. Obowiązywać zaczną jednakowe standardy.

Wprowadzone rozwiązanie pozwoli zwiększyć liczbę wiat przystankowych i poprawić stan techniczny tych już istniejących. - Zakładamy, że w czasie powierzenia MTP wymieni 500 wiat, z czego 300 do 2020 roku - mówiła Beata Kocięcka.

Właśnie na ten cel, a także usuwanie skutków wandalizmu i utrzymanie należytej estetyki wiat, będą przeznaczane pieniądze ze sprzedaży powierzchni reklamowej.

Na zmianach zyskają mieszkańcy Poznania: Poprawi się komfort oczekiwania na przyjazd pojazdu, na wiatach pojawią się informacje o ważnych wydarzeniach. Część reklam na wiatach przystankowych zostanie oddane do dyspozycji rad osiedli.

Na przekazaniu wiat MTP zyskają również przedsiębiorcy (firmy będą mogły ustalać kwestię rozmieszczenia reklam w całym mieście bezpośrednio z Targami, nie będzie już potrzeby prowadzenia rozmów z wieloma prywatnymi operatorami wiat).

Miejska spółka nie będzie stratna. Zabieg pozwoli jej na wygenerowanie rozsądnego zysku. Z obliczeń MTP wynika, że w ciągu 10 lat Targi zarobią na tym 9 mln zł. Pieniądze te zostaną w mieście.

Wiaty przystankowe to niejedyny nośnik, jakim ma zarządzać MTP. W marcu miasto przekazało spółce w dzierżawę słupy ogłoszeniowe - po tym, jak wygasła umowa z Usługową Spółdzielnią Inwalidów, która zarządzała nimi do lutego.

 

Źródło: Urząd Miasta Poznania

Więcej informacji na portalu poznan.pl

 

Treść uchwały na bip.poznan.pl