Otwarcie pierwszego w Poznaniu parkingu typu „Parkuj i Jedź” (Park&Ride)

Opublikowano: 20/02/2018
Otwarcie pierwszego w Poznaniu parkingu typu „Parkuj i Jedź” (Park&Ride)

21 lutego br. o godz. 7.30 zostanie udostępniony kierowcom pierwszy w Poznaniu parking typu „Parkuj i Jedź” (Park&Ride), znajdujący się w pobliżu przystanku PST Szymanowskiego.

Parking „Parkuj i Jedź”, zlokalizowany przy skrzyżowaniu ulic Szymanowskiego i Smoleńskiej, wybudowany został z myślą o osobach korzystających z samochodów i przesiadających się na komunikację miejską. Będzie otwarty 7 dni w tygodniu (oprócz świąt), przez całą dobę, z przerwą techniczną w godzinach od 2.30 do 4.30.

Przyjedź! Zaparkuj! Przesiądź się!

- Ciągle zbyt dużo samochodów wjeżdża do centrum, przez co ulice są zakorkowane. Inwestując w parkingi typu „Parkuj i Jedź” chcemy zachęcać do pozostawienia samochodu w bezpiecznym, monitorowanym miejscu i kontynuowania podróży środkami transportu publicznego - mówi Maciej Wudarski, zastępca prezydenta Poznania.

Lokalizacja pierwszego parkingu „Parkuj i Jedź” (Park&Ride) nie jest przypadkowa: bezpośrednie sąsiedztwo trasy PST powoduje, że po pozostawieniu auta szybko można będzie dostać się do centrum.

- Na parkingu znajduje się 130 miejsc postojowych, w tym 6 miejsc dla użytkowników niepełnosprawnych oraz 20 zadaszonych stanowisk do postoju rowerów – mówi Piotr Snuszka, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu.

Daniel Wawrzyniak, zastępca dyrektora ZTM w Poznaniu dodaje: - Parking jest wyposażony w automatyczną kasę biletową, kamery ANPR umożliwiające rozpoznawanie numerów rejestracyjnych pojazdów, terminale - wjazdowy i wyjazdowy oraz elektroniczne tablice informujące o liczbie wolnych miejsc na parkingu oraz tablica informacji pasażerskiej. Teren jest oświetlony i monitorowany, a sam system parkingowy zintegrowany jest z Poznańską Elektroniczną Kartą Aglomeracyjną (PEKA).

Parking na Piątkowie jest pierwszym z planowanych parkingów „Parkuj i Jedź”. Przygotowywane są już kolejne podobne inwestycje, czyli parkingi: św. Michała - w rejonie ulic św. Michała, Warszawskiej i Świętojańskiej, Strzeszyn - w rejonie przystanku kolejowego Poznań Strzeszyn oraz rondo Starołęka - w rejonie ulic Hetmańskiej, Starołęckiej i Wągrowskiej (podpisano umowę na dofinansowanie projektu ze środków unijnych). W dalszej kolejności planowane są parkingi tego typu na Górczynie i Miłostowie.

Masz ważny bilet okresowy na sieć na karcie PEKA? Parkuj za darmo!

Do pozostawienia auta na parkingu uprawnia - zapisany na karcie PEKA lub Elektronicznej Legitymacji Studenckiej albo Doktoranckiej i ważny w czasie rozpoczęcia i zakończenia parkowania - bilet:

  • okresowy imienny na sieć, normalny lub ulgowy, na strefy A, A+B lub A+B+C;
  • metropolitalny lub Bilet Metropolitalny z ulgą, na sieć, na strefy A, A+B lub A+B+C;
  • na rok szkolny, na strefy A, A+B lub A+B+C;
  • semestralny, na strefy A, A+B lub A+B+C.

Bilet ZTM nie musi być na imiennej karcie kierującego, może należeć do współpasażera.

W takiej sytuacji za pozostawienie auta na parkingu Park&Ride (w godzinach otwarcia, czyli do godz. 2.30) nie trzeba dodatkowo płacić.

Ważne! Za pozostawienie pojazdu na terenie parkingu po upływie doby parkingowej (a także za pozostawienie pojazdu poza miejscem wyznaczonym do parkowania) wystawiana będzie opłata dodatkowa – 100 zł.

Nie masz biletu, weź potwierdzenie opłaty za parkowanie i podróżuj autobusami i tramwajami na liniach ZTM bez dodatkowych opłat

W przypadku braku jednego z wyżej wymienionych (ważnych) biletów na karcie PEKA -  należy opłacić parkowanie w kasie parkingowej (15 zł). Potwierdzenie opłaty za parkowanie na parkingu Park&Ride będzie uprawniało kierowcę do podróżowania na liniach miejskich i podmiejskich organizowanych przez ZTM (strefa A+B+C) bez potrzeby zakupu biletu na komunikację).

W takiej sytuacji warto jednak pamiętać, że kierowcy samochodów osobowych korzystający z parkingów „Parkuj i Jedź” mogą podróżować autobusami i tramwajami na liniach organizowanych przez ZTM na podstawie potwierdzenia opłaty za parkowanie na parkingu Park&Ride w godzinach korzystania z parkingu, nie dłużej niż do zakończenia doby parkingowej.

Na parkingu Parkuj i Jedź: Krok po kroku

Z myślą o kierowcach, którzy chcieliby zostawić samochód na parkingu P&R Szymanowskiego przygotowaliśmy na stronie internetowej zakładkę „Parkuj i Jedź” (Komunikacja ->Parkuj i Jedź).

Znajdziecie tam Państwo wszelkie użyteczne informacje: Regulamin korzystania z parkingu (wraz z ilustracjami przedstawiającymi sam parking, jak i wyposażenie, z którego kierowcy będą korzystać) oraz szczegółowy cennik. Zachęcamy do zapoznania się z informacją.

 

Poniżej infografika, przedstawiająca kolejne planowane lokalizacje parkingów "Parkuj i Jedź" (Park&Ride) na terenie Poznania:

Planowane parkingi P&R na terenie Poznania