Wzmocnienie komunikacji w rejonie Moraska, Radojewa i Umultowa w związku z otwarciem nowej szkoły

Opublikowano: 22/08/2018
Wzmocnienie komunikacji w rejonie Moraska, Radojewa i Umultowa w związku z otwarciem nowej szkoły

We wrześniu dzieci z północy Poznania rozpoczną naukę w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 9 na Umultowie. Aby ułatwić dojazd do placówki, Zarząd Transportu Miejskiego w Poznaniu uruchomi więcej kursów na linii nr 98 oraz nową linię autobusową nr 188.

Budowa szkoły i przedszkola w północnej części miasta to jedna z najważniejszych inwestycji oświatowych ostatnich lat. Od września placówka zlokalizowana w rejonie ulic Ślazowej, Umultowskiej i Zagajnikowej zapełni się dziećmi. Aby ułatwić im dotarcie do szkoły, a później powrót do domów, Zarząd Transportu Miejskiego wzmocni komunikację w tym rejonie.

Od 3 września br. uruchomiona zostanie nowa linia nr 188, która połączy Morasko, Umultowo i Radojewo. Autobusy tej linii będą kursować z os. Sobieskiego, przez ulice Morasko oraz – pozbawioną dotąd komunikacji zbiorowej – Jaśkowiaka, do Radojewa. Tam nastąpi (bez dłuższego postoju) przenumerowanie pojazdów na linię nr 98. Dzięki temu uczniowie z okolic Moraska, bez konieczności przesiadania się, będą mogli kontynuować podróż do szkoły tym samym pojazdem.

Odwrotna sytuacja będzie po zakończeniu lekcji – uczniowie najpierw wsiądą do autobusu linii nr 98 w kierunku Radojewa, który po dojechaniu do pętli zmieni numer na 188 i pojedzie przez ulice Jaśkowiaka i Morasko do Os. Sobieskiego. Kursy autobusowe, dla których będzie następowało przenumerowanie linii na pętli Radojewo będą odpowiednio oznaczone w rozkładach jazdy zarówno linii nr 98, jaki i 188.

Linia nr 188 oraz dodatkowe kursy na linii 98 będą uruchamiane tylko w dni robocze, w godzinach, w których uczniowie dojeżdżają i wracają ze szkół. Będą dowozić uczniów na zajęcia rozpoczynające się o godz. 8.00 i 8.55, a następnie rozwozić młodzież kończącą lekcje o godz. 13.40, 14.35, 15.25.

To rozwiązanie spowoduje, że ulicami Radojewo i Naramowicką w dni robocze w godzinach szczytu będzie kursować więcej autobusów linii nr 98 (obecnie tą trasą przebiegają wyznaczone kursy linii nr 98 oraz linie nr 67, 348 i 911).

schemat tras linii 98 i 188

Jednocześnie przypominamy, że od 1 września uczniowie zamieszkali na terenie Poznania będą mogli korzystać z komunikacji miejskiej bezpłatnie.

Pasażerów korzystających z tPortmonetki i poruszających się liniami nr 188 i 98, prosimy o przyłożenie karty PEKA do kasownika przed dojazdem na pętlę Radojewo w celu wyrejestrowania przejazdu na linii nr 188 i po przenumerowaniu linii i odjeździe z pętli Radojewo ponowne przyłożenie karty PEKA do kasownika w celu zarejestrowania przejazdu na linii nr 98.

Poniżej przedstawiamy szczegółowy opis tras i zachęcamy do zapoznania się z nimi oraz schematem:

 

Linia nr 188

OS. SOBIESKIEGO – Stróżyńskiego – Morasko – pętla Morasko – Jaśkowiaka – RADOJEWO

RADOJEWO – Jaśkowiaka – pętla Morasko – Morasko – Stróżyńskiego – OS. SOBIESKIEGO

 

Linia nr 98

RADOJEWO – Naramowicka – Dzięgielowa – Krygowskiego – Opieńskiego – Smoleńska – OS. SOBIESKIEGO

OS. SOBIESKIEGO – Smoleńska – Opieńskiego – Krygowskiego – Dzięgielowa – Naramowicka – RADOJEWO

 

Przypominamy, że linia nr 188 będzie kolejną (po linii nr 170) linią miejską, która otrzyma nowy, trzycyfrowy numer. Od początku 2019 r. przenumerowane będą wszystkie dwucyfrowe linie autobusowe kursujące na terenie Poznania – zmiana numeracji polegać będzie na dodaniu cyfry 1 przed obecnym numerem, np. linia 64 zmieni numer na 164, 85 na 185, itd. O zmianie numeracji autobusów miejskich informowaliśmy tutaj.