13 grudnia (poniedziałek): powrót tramwajów na rondo Rataje od strony mostu Królowej Jadwigi i zamknięcie trasy tramwajowej na ul. 28 Czerwca 1956r. (od rynku Wildeckiego do ul. Hetmańskiej)

Opublikowano: 06/12/2021
13 grudnia (poniedziałek): powrót tramwajów na rondo Rataje od strony mostu Królowej Jadwigi i zamknięcie trasy tramwajowej na ul. 28 Czerwca 1956r. (od rynku Wildeckiego do ul. Hetmańskiej)

W poniedziałek (13 grudnia) tramwaje ponownie będą kursowały od węzła AWF przez most Królowej Jadwigi do ronda Rataje. Natomiast z uwagi na rozpoczęcie kolejnego etapu modernizacji na Wildzie tramwaje będą kursować wyłącznie przez ulice  Wierzbięcice i Górną Wildę, natomiast trasa tramwajowa na ul. 28 Czerwca 1956r. (od rynku Wildeckiego do ul. Hetmańskiej) zostanie wyłączona z ruchu tramwajowego. Od 13 grudnia w celu umożliwienia dojazdu komunikacją publiczną w rejon Ortopedyczno-Rehabilitacyjnego Szpitala Klinicznego im. Wiktora Degi przy ulicy 28 Czerwca 1956r. uruchomiona zostanie autobusowa linia „za tramwaj” T2.

Tramwaje nr 6 i 12 znów pojadą przez most Królowej Jadwigi

Mimo trudnych warunków pogodowych modernizacja ronda Rataje i ulicy Krzywoustego (na odcinku od Warty do ronda) przebiega bez zakłóceń. Dzięki dokładaniu wszelkich starań przez firmy realizujące prace oraz sprawnym podłączeniu sieci trakcyjnej w miniony weekend, od 13 grudnia tramwaje znów pojadą od węzła AWF przez most Królowej Jadwigi w kierunku do ronda Rataje. Warto podkreślić, że na tym odcinku wciąż są prowadzone prace, dlatego ze względów technicznych oraz z uwagi na konieczność zapewnienia bezpieczeństwa mogą tu kursować tramwaje tylko dwóch linii. Nie będzie także możliwości zatrzymania się na przystankach Serafitek i Rondo Rataje na ulicy  Krzywoustego, które znajdują się w budowie.

Zdajemy sobie sprawę z niedogodności wynikających z tymczasowego braku powyższych przystanków, ale powrót tramwajów na trasę przez most Królowej Jadwigi do ronda Rataje  zapewni pasażerom dużo lepsze połączenie centrum z Ratajami, niż obecnie. Mamy nadzieję, że prace modernizacyjne będą toczyły się równie intensywnie jak dotychczas, co pozwoli na jak najszybsze uruchomienie przystanków Serafitek i Rondo Rataje.

Od 13 grudnia na trasę przez most Królowej Jadwigi wrócą tramwaje linii numer 6 i 12. „Szóstka” będzie kursować z Junikowa m.in. przez ulicę i most Królowej Jadwigi oraz rondo Rataje i ulicę Jana Pawła II na Miłostowo. Natomiast „dwunastka” także pojedzie przez ulicę i most Królowej Jadwigi do ronda Rataje i dalej przez Zamenhofa oraz Starołęcką do pętli Starołęka/PKM. Na obu liniach tramwaje po odjeździe z przystanku AWF zatrzymają się na przystankach Rondo Rataje po zjeździe z ronda - na ul. Jana Pawła II (linia nr 6) lub Zamenhofa (linia nr 12). 

Na swoją stałą trasę wróci także autobus linii numer 190 z Os. Sobieskiego do AWF.

Linia nr 190

OS. SOBIESKIEGO - Jaroczyńskiego - Wojciechowskiego - Piątkowska - Słowiańska - Szelągowska - Garbary - AWF

Zamknięcie wildeckiego odcinka trasy tramwajowej na ulicy 28 Czerwca 1956r.

Także 13 grudnia rozpoczną się prace w ramach kolejnego etapu modernizacji torowisk w ciągu ulic Wierzbięcice i 28 Czerwca 1956r. Tym razem przebudowywany będzie odcinek ulicy 28 Czerwca 1956r. od skrzyżowania z ulicami Wierzbięcice i Górna Wilda do skrzyżowania z ulicami Kilińskiego i Krzyżową.

Prace spowodują konieczność zamknięcia trasy tramwajowej na ul. 28 Czerwca 1956r. od  (od rynku Wildeckiego do ul. Hetmańskiej). Wymusi to zmiany na linii tramwajowych numer 2, 9 i 10, które tradycyjnie obsługują Wildę. „Dwójka” zostanie zawieszona (na Ogrodach i Jeżycach zastąpi ją linia nr 3, a na Dębcu linie nr 11 i 39), natomiast „dziewiątka” będzie kursować ulicami Wierzbięcice i Górna Wilda, a „dziesiątka” z Dębca PKM pojedzie zmienioną trasą.

W celu wzmocnienia obsługi komunikacyjnej w rejonie Wierzbięcic i Górnej Wildy linia nr 18 zostanie skierowana na Wildę: tramwaje będą dojeżdżać do przystanku Rynek Wildecki na ul. Górna Wilda. Pasażerów z Wildy zachęcamy do korzystania (w miarę możliwości) także z linii autobusowej nr 171, której trasa przebiega m.in. ulicami: Rolną, 28 Czerwca 1956r., Roboczą i Przemysłową.

Natomiast w celu wzmocnienia obsługi na Dębcu oraz na Grunwaldzie zostanie uruchomiona dodatkowa linia nr 39, na której tramwaje będą kursować z Dębca PKM przez ulice: 28 Czerwca 1956r., Hetmańską, Głogowską i Roosevelta na Junikowo.

Linia zastępcza „za tramwaj” T2

Przygotowując się do zmian w komunikacji wynikających z kolejnego etapu przebudowy trasy tramwajowej na ul. 28 Czerwca, w pierwszej kolejności sprawdzona została możliwość uruchomienia specjalnej linii tramwajowej od Dębca do tymczasowego rozjazdu torowego pomiędzy przystankiem Kosińskiego a skrzyżowaniem z ul. Krzyżową. Niestety, uwarunkowania dotyczące zasilania tego odcinka trasy tramwajowej (m.in. stan i możliwości infrastruktury elektroenergetycznej) nie pozwoliły na wprowadzenie takiego – w oczywisty sposób najkorzystniejszego dla pasażerów – rozwiązania. Również z tego powodu możliwe jest uruchomienie tylko dwóch linii tramwajowych na odcinku Wierzbięcice – Rynek Wildecki – Górna Wilda - Półwiejska.

Bardzo szczegółowo przeanalizowano uwarunkowania przestrzenne i organizacyjne pod kątem możliwości uruchomienia autobusowej linii „za tramwaj”. Parametry wildeckich ulic oraz geometria skrzyżowań poważnie ograniczają możliwość wytyczenia w tym rejonie trasy autobusu, jednak chcąc zminimalizować niedogodności dla pasażerów, udało się znaleźć możliwe do wdrożenia rozwiązanie.

Od poniedziałku 13 grudnia br. na trasie od Dębca/PKM ulicą 28 Czerwca do przystanku Kosińskiego będzie kursował autobus T2 na tzw. linii „za tramwaj”.

Kliknij w obrazek w celu pobrania lub powiększenia schematu linii nr T2

T2 trasa

Linia T2

DĘBIEC PKM – 28 Czerwca 1956r. – KOSIŃSKIEGO

powrót: KOSIŃSKIEGO – 28 Czerwca 1956r. – Krzyżowa – Dolna Wilda – Chłapowskiego – 28 Czerwca 1956r. – DĘBIEC PKM

Autobus T2 będzie się zatrzymywał na istniejących przystankach tramwajowych i autobusowych. Autobus T2 zatrzymuje się na ulicy 28 Czerwca 1956r. (tzw. mała pętla Dębiec PKM). Przystankiem początkowym jest przystanek Dębiec PKM na ul. Opolskiej, przy pętli tramwajowej.

ZTM będzie także na bieżąco obserwować sytuację i monitorować stan napełnienia autobusów na liniach 171 i 176, tak by w razie zaistnienia takiej konieczności dokonać stosownych zmian w rozkładzie jazdy, np. poprzez uruchomienie dodatkowych kursów w godzinach, kiedy będzie to konieczne.

Przebieg tras linii tramwajowych od 13 grudnia (poniedziałek)

Schemat sieci tramwajowej 13.12.21

Linia nr 1 (bez zmian)

JUNIKOWO - Grunwaldzka - Reymonta - Hetmańska - Żegrze - Chartowo - Piaśnicka - Szwajcarska - FRANOWO

Uwaga! Ze względu na uszkodzenie sieci trakcyjnej na ulicy Grunwaldzkiej został wstrzymany ruch tramwajowy do pętli Junikowo. Do 18 grudnia trasy tramwajów linii nr 1 są skrócone do pętli Budziszyńska.

Linia nr 2 – zawieszona: obsługę trasy na Ogrody zapewni linia nr 3, a trasy z pętli Dębiec/PKM zapewni linia nr 11

Linia nr 3 – zmiana trasy (tłustym drukiem zaznaczono zmieniony fragment)

Kliknij w link i pobierz schemat trasy dla linii nr 3

LECHICKA/NARAMOWICKA - Naramowicka - Przełajowa - Winogrady - Pułaskiego - Roosevelta – Zwierzyniecka – Kraszewskiego – OGRODY

Linia nr 4 – bez zmian – linia zawieszona

Linia nr 5 - bez zmian

UNII LUBELSKIEJ - Unii Lubelskiej - Żegrze - Chartowo - Trasa Kórnicka - Warczygłowy - Kórnicka - Mostowa - Pl. Bernardyński - Lewandowskiej - Strzelecka - Królowej Jadwigi - Matyi - Głogowska - GÓRCZYN PKM

Linia nr 6 – powrót na stałą trasę

Kliknij w link i pobierz schemat trasy dla linii nr 6

JUNIKOWO – Grunwaldzka – Roosevelta – Matyi – Królowej Jadwigi – Krzywoustego – Jana Pawła II – Warszawska – MIŁOSTOWO

Uwaga! Tramwaje po odjeździe z przystanku AWF zatrzymają się na przystankach Rondo Rataje na ul. Jana Pawła II. 

Uwaga! Ze względu na uszkodzenie sieci trakcyjnej na ulicy Grunwaldzkiej został wstrzymany ruch tramwajowy do pętli Junikowo. Do 18 grudnia trasy tramwajów linii nr 6 są skrócone do pętli Budziszyńska.

Linia nr 7 - bez zmian

ZAWADY - Podwale - Jana Pawła II - Zamenhofa - Hetmańska - Reymonta - Przybyszewskiego - Dąbrowskiego - OGRODY

Linia nr 8 - bez zmian

GÓRCZYN PKM - Głogowska - Roosevelta - Fredry - pl. Ratajskiego - pl. Wielkopolski - Małe Garbary - Wyszyńskiego - Warszawska - MIŁOSTOWO

Linia nr 9 – zmiana trasy (tłustym drukiem zaznaczono zmieniony fragment)

Kliknij w link i pobierz schemat trasy dla linii nr 9

STAROŁĘKA PKM – Starołęcka – Zamenhofa – Kórnicka – most Św. Rocha – Lewandowskiej – Strzelecka – Królowej Jadwigi – Górna Wilda – Wierzbięcice – Matyi – Roosevelta – Pułaskiego – Wielkopolska – Wołyńska – PIĄTKOWSKA

Linia nr 10 – zmiana trasy (tłustym drukiem zaznaczono zmieniony fragment)

Kliknij w link i pobierz schemat trasy dla linii nr 10

DĘBIEC PKM – 28 Czerwca 1956r. – Hetmańska – Głogowska – Roosevelta - Pułaskiego - Winogrady - Murawa - Aleje Solidarności - POŁABSKA

Linia nr 11 - zmiana trasy (tłustym drukiem zaznaczono zmieniony fragment)

Kliknij w link i pobierz schemat trasy dla linii nr 11

DĘBIEC PKM – 28 Czerwca 1956r. – Hetmańska – Głogowska – Pułaskiego - al. Wielkopolska - Małopolska - Wołyńska - Winiarska - os. Winiary - Witosa - Bronowa – PIĄTKOWSKA

Linia nr 12 – powrót na stałą trasę

OS. SOBIESKIEGO – PST – Głogowska – Matyi – Królowej Jadwigi – Krzywoustego – Zamenhofa – Starołęcka – STAROŁĘKA PKM

Uwaga! Tramwaje po odjeździe z przystanku AWF zatrzymają się na przystankach Rondo Rataje na ul. Zamenhofa. 

Linia nr 13 - zmiana trasy (tłustym drukiem zaznaczono zmieniony fragment)

Kliknij w link i pobierz schemat trasy dla linii nr 13

JUNIKOWO - Grunwaldzka - Bukowska - Roosevelta - Fredry - pl. Ratajskiego - pl. Wielkopolski - Małe Garbary - Wyszyńskiego - Jana Pawła II - Zamenhofa – Hetmańska – Unii Lubelskiej - UNII LUBELSKIEJ

W dni robocze w godzinach szczytu komunikacyjnego tramwaj nr 13 będzie kursował co 20 minut – na odcinku od Junikowa do Roosevelta rozkład jazdy będzie zsynchronizowany z rozkładem linii nr 39, tak aby tramwaje podjeżdżały na przystanki co 10 minut.

Uwaga! Ze względu na uszkodzenie sieci trakcyjnej na ulicy Grunwaldzkiej został wstrzymany ruch tramwajowy do pętli Junikowo. Do 18 grudnia trasy tramwajów linii nr 13 są skrócone do pętli Budziszyńska.

Linia nr 14 - bez zmian

OS. SOBIESKIEGO - trasa PST - Głogowska - GÓRCZYN PKM

Linia nr 15 - bez zmian

OS. SOBIESKIEGO – trasa PST - Roosevelta - Bukowska - Grunwaldzka - BUDZISZYŃSKA

Linia nr 16 - bez zmian

OS. SOBIESKIEGO – trasa PST - Fredry - pl. Ratajskiego - pl. Wielkopolski - Małe Garbary - Wyszyńskiego - Jana Pawła II - Warczygłowy - Trasa Kórnicka - Piaśnicka - Szwajcarska – FRANOWO

Tramwaj nr 16 będzie w czasie komunikacyjnego szczytu kursować z większą częstotliwością -  co 5 minut, natomiast a w soboty i niedziele od godz. 11:00 do 20:00 co 10 minut.

Linia nr 17 - bez zmian

OGRODY - Fredry - pl. Ratajskiego - pl. Wielkopolski - Małe Garbary - Wyszyńskiego - Jana Pawła II - Warczygłowy - Trasa Kórnicka - Chartowo - Żegrze - Hetmańska - Starołęcka - STAROŁĘKA PKM

Linia nr 18 - zmiana trasy (tłustym drukiem zaznaczono zmieniony fragment)

Kliknij w link i pobierz schemat trasy dla linii nr 18

OGRODY – Dąbrowskiego – Roosevelta – Matyi – Wierzbięcice – RYNEK WILDECKI

powrót:

RYNEK WILDECKI – Górna Wilda – Królowej Jadwigi – Matyi – Roosevelta – Dąbrowskiego – OGRODY

Linia nr 36 – zawieszona

Linia nr 39 – dodatkowa linia

Kliknij w link i pobierz schemat trasy dla linii nr 39

JUNIKOWO – Grunwaldzka – Roosevelta – Głogowska – Hetmańska – 28 Czerwca 1956r. – DĘBIEC PKM

W dni robocze w godzinach szczytu komunikacyjnego tramwaj nr 39 będzie kursował co 20 minut – na odcinku od Junikowa do Roosevelta rozkład jazdy będzie zsynchronizowany z rozkładem linii nr 13, tak aby tramwaje podjeżdżały na przystanki co 10 minut.

Uwaga! Ze względu na uszkodzenie sieci trakcyjnej na ulicy Grunwaldzkiej został wstrzymany ruch tramwajowy do pętli Junikowo. Do 18 grudnia trasy tramwajów linii nr 39 są skrócone do pętli Budziszyńska.

Linia nr 201 - bez zmian

OS. SOBIESKIEGO - Fredry - pl. Ratajskiego - pl. Wielkopolski - Małe Garbary - Wyszyńskiego - Jana Pawła II - Warczygłowy - Trasa Kórnicka - Chartowo - Żegrze - Unii Lubelskiej - UNII LUBELSKIEJ

Linia nr 202 - bez zmian

OS. SOBIESKIEGO - Fredry - pl. Ratajskiego - pl. Wielkopolski - Małe Garbary - Wyszyńskiego - Jana Pawła II - Warczygłowy - Trasa Kórnicka - Piaśnicka - Szwajcarska – FRANOWO

Więcej informacji o powrocie tramwajów na rondo Rataje i most Królowej Jadwigi można znaleźć na stronie Poznańskich Inwestycji Miejskich:

https://pim.poznan.pl/aktualnosci/informacje-biezace/tramwaje-wracaja-na-rondo-rataje-i-most-krolowej-jadwigi

https://pim.poznan.pl/aktualnosci/informacje-biezace/rondo-rataje-wiecej-pasow-ruchu-i-koniec-prac-na-ul-krolowej-jadwigi

Więcej informacji o zmianach w rejonie ul. 28 Czerwca 1956 r. można znaleźć na stronie PIM:

https://pim.poznan.pl/aktualnosci/informacje-biezace/przebudowa-ul-28-czerwca-1956-r-od-13-grudnia-zmiany-w-organizacji