Prace remontowe na fragmencie trasy na ul. Hetmańskiej. Od 27 kwietnia (sobota) przez 3 tygodnie inaczej pojadą tramwaje linii nr 1, 7 i 11, zostaną uruchomione linie nr: 97 i T1 „za tramwaj”

Opublikowano: 22/04/2024
Prace remontowe na fragmencie trasy na ul. Hetmańskiej. Od 27 kwietnia (sobota) przez 3 tygodnie inaczej pojadą tramwaje linii nr 1, 7 i 11, zostaną uruchomione linie nr: 97 i T1 „za tramwaj”

W sobotę, 27 kwietnia rozpocznie się remont przejazdu przy skrzyżowaniu ulicy Hetmańskiej i Kolejowej oraz naprawa rozjazdów na węźle tramwajowym Hetmańska/Głogowska. Prace potrwają do 17 maja. W tym czasie inaczej pojadą tramwaje trzech linii, uruchomiona zostanie linia „za tramwaj” T1 oraz dodatkowa linia tramwajowa nr 97.

Na ulicy Hetmańskiej – konieczna jest wymiana części rozjazdu wraz ze zwrotnicami na węźle Głogowska/Hetmańska (od strony Dębca i Rataj). Jednocześnie w tym miejscu wymieniona zostanie nawierzchnia w torowisku, także na przejściu dla pieszych. Prace zaplanowano na ok. 3 tygodnie. Uniemożliwią one przejazd tramwajów ulicą Hetmańską od skrzyżowania z ulicami 28 Czerwca 1956 r. do skrzyżowania z ul. Głogowską. Dlatego zostaną wprowadzone zmiany na liniach tramwajowych: "jedynka" i "jedenastka" pojadą objazdem przez Wildę, a trasa “siódemki” zostanie skrócona do pętli Starołęka Mała. Wzdłuż ul. Hetmańskiej uruchomiona zostanie tymczasowo komunikacja zastępcza - autobus linii T1, natomiast od Ogrodów przez Przybyszewskiego, Reymonta i Hetmańską (do skrzyżowania Hetmańska/Głogowska) będzie kursował tramwaj linii nr 97. Nieczynne będzie też przejście dla pieszych przez ulicę Hetmańską (przy przystankach tramwajowych).

Organizacja ruchu

Czas, kiedy niemożliwy będzie ruch tramwajów na odcinku ulicy Hetmańskiej, zostanie wykorzystany na remont przejazdu tramwajowego na skrzyżowaniu Hetmańskiej z Kolejową i Górecką. Te prace prowadzone będą w dniach od 27 kwietnia do 5 maja. Na odcinku ok. 40 metrów wymienione zostaną szyny, usunięta zostanie dotychczasowa nawierzchnia z kostki, a w jej miejsce powstanie nowa, betonowa. W efekcie po zakończeniu remontu poruszanie się w tym rejonie stanie się dla uczestników ruchu bardziej bezpieczne i komfortowe.

W związku z prowadzonymi pracami na zmiany w organizacji ruchu drogowego muszą przygotować się kierowcy. W trakcie remontu niemożliwy będzie przejazd (w obu kierunkach) w relacji Kolejowa-Górecka oraz skręcanie w relacjach na co dzień wiodących przez torowisko (w lewo z ul. Hetmańskiej w Górecką i Kolejową). Również jadący ulicami Kolejową i Górecka nie będą mieli możliwości pojechania prosto przez skrzyżowanie oraz skrętu w lewo w ul. Hetmańską. Sugerowane trasy objazdów pokazane są na załączonej grafice. Utrzymany zostanie ruch na ulicy Hetmańskiej, choć jezdnia – wraz z postępem prac – może ulegać czasowym zwężeniom.

Poniżej schemat objazdów dla ruchu kołowego podczas prac na skrzyżowaniu ulic Hetmańskiej i Kolejowej od 27 kwietnia do 5 maja - kliknij w celu pobrania lub powiększenia

schemat objazdow dla ruchu kolowego podczas prac na skrzyzowaniu ulic Hetmanskiej i Kolejowej od 27 kwietnia do 5 maja

Zmiany w transporcie publicznym

Zaplanowane na 3 tygodnie remonty uniemożliwią przejazd tramwajów ulicą Hetmańską od skrzyżowania z ulicami 28 Czerwca 1956 r. do skrzyżowania z ulica Głogowską. Dlatego zostaną wprowadzone zmiany na liniach tramwajowych numer 1, 7 i 11.

Poniżej schemat linii tramwajowych od 27.04 do 17.05 - po kliknięciu można pobrać lub powiększyć obrazek

schemat sieci tramwajowej od 27 kwietnia 2024

„Jedynka” pojedzie objazdem przez Wildę i Łazarz.

Linia nr 1 – zmiana trasy od 27.04 do 17.05, tłustym drukiem zaznaczono zmieniony fragment

FRANOWO - Piaśnicka - Chartowo - Żegrze - Hetmańska - 28 Czerwca 1956 r. – Wierzbięcice – Matyi – Głogowska – Hetmańska - Reymonta - Grunwaldzka – BUDZISZYŃSKA

kliknij i sprawdź schemat zmienionej trasy linii nr 1

„Siódemka” będzie miała skróconą trasę, z ulicy Zamenhofa tramwaj pojedzie prosto przez rondo Starołęka i ulicą Starołęcką do pętli Starołęka Mała.

Linia nr 7 – zmiana trasy od 27.04 do 17.05, tłustym drukiem zaznaczono zmieniony fragment

POŁABSKA - Aleje Solidarności - Murawa - Winogrady - Pułaskiego - Fredry - pl. Ratajskiego - pl. Wielkopolski - Małe Garbary - Wyszyńskiego - Jana Pawła II - Zamenhofa - Starołęcka – STAROŁĘKA MAŁA

kliknij i sprawdź schemat zmienionej trasy linii nr 7

Z uwagi na skrócenie trasy linii nr 7, w zachodniej części Poznania zostanie uruchomiona linia tramwajowa nr 97, na której tramwaje zapewnią komunikację pomiędzy Ogrodami, rejonem ulic Przybyszewskiego i Reymonta oraz skrzyżowaniem ulicy Hetmańskiej i Głogowskiej.

Linia nr 97 – obowiązuje od 27.04 do 17.05

OGRODY – Dąbrowskiego – Przybyszewskiego – Reymonta – Hetmańska –GŁOGOWSKA/HETMAŃSKA

„Jedenastka” pojedzie objazdem przez Wildę, tramwaj z ulicy Roosevelta pojedzie przez most Dworcowy, ulicę Matyi i Wierzbięcice, a następnie z ulicy 28 Czerwca 1956 r. wróci na stała trasę przez Hetmańską i Unii Lubelskiej.

kliknij i sprawdź schemat zmienionej trasy linii nr 97

Linia nr 11 – zmiana trasy od 27.04 do 17.05, tłustym drukiem zaznaczono zmieniony fragment

PIĄTKOWSKA - Winiary – Bonin – Sołacz - Wielkopolska - Pułaskiego - Roosevelta - Matyi – Wierzbięcice – 28 Czerwca 1956 r. - Hetmańska - Unii Lubelskiej - UNII LUBELSKIEJ

kliknij i sprawdź schemat zmienionej trasy linii nr 11

W celu zapewnienia komunikacji na wyłączonym z ruchu tramwajowego fragmencie ulicy Hetmańskiej, zostanie uruchomiona linia autobusowa T1 „za tramwaj”.

Linia T1 – obowiązuje od 27.04 do 17.05

GŁOGOWSKA/HETMAŃSKA – Głogowska – Winklera – Kasprzaka – Hetmańska – ROLNA – Hetmańska – Głogowska – GŁOGOWSKA/HETMAŃSKA

kliknij i sprawdź schemat zmienionej trasy linii nr T1

Przystanek początkowy autobusu linii nr T1 będzie się znajdował na węźle Głogowska/Hetmańska, a końcowy na ul. Głogowskiej (po skręcie z ul. Hetmańskiej). Przystankiem początkowo-końcowym w rejonie Wildy będzie Rolna na ul. Hetmańskiej.  Autobusy będą zawracały na rondzie Hetmańska/Dolna Wilda.

Częstotliwość kursowania linii T1 będzie wynosić co 5/6 minut w dni robocze, co 7,5/10 minut w soboty oraz co 10 minut w niedziele i święta (przez cały dzień).

Przystanki

Autobusy i tramwaje zatrzymywać się będą na wszystkich przystankach (autobusy linii T1 również na przystankach dla linii nocnych) na trasach objazdowych. Ponadto dla wszystkich linii obowiązywać będą przystanki Głogowska/Hetmańska na ul. Hetmańskiej po zachodniej stronie węzła.