W październiku zmiana układu linii tramwajowych w celu poprawy warunków komunikacyjnych w centrum miasta

Opublikowano: 16/09/2022
W październiku zmiana układu linii tramwajowych w celu poprawy warunków komunikacyjnych w centrum miasta

Częstsze kursy na liniach tramwajowych nr 6 i 13 oraz zmiana trasy linii nr 12, która połączy Winogrady z centrum, Ratajami i Starołęką. To zmiany w komunikacji, które od soboty 1 października ułatwią przemieszczanie się między pomiędzy dzielnicami Poznania. Ponadto od poniedziałku 3 października, w celu zapewnienia lepszego dojazdu do centrum, linia tramwajowa nr 98 zostanie wydłużona w rejon pl. Cyryla Ratajskiego.

- Podczas prac remontowych prowadzonych na trasie Poznańskiego Szybkiego Tramwaju, jak również tych, które spowodowały wyłączenie ruchu tramwajowego na ul. Fredry i Mielżyńskiego, przykładamy jeszcze większą wagę do wnikliwego monitoringu funkcjonowania transportu – mówi Jan Gosiewski, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu. - Zdajemy sobie sprawę, że brak możliwości przejazdu tramwajem z mostu Teatralnego do kierunku placu Cyryla Ratajskiego z uwagi na modernizację węzła przy Okrąglaku stanowi dużą uciążliwość. Dokładamy w związku z tym starań, aby minimalizować skalę niedogodności dla pasażerów i wykorzystujemy każdą okazję, żeby ułatwiać podróżnym przemieszczanie się po mieście. Warto także pamiętać, że po zakończeniu prac pasażerowie zyskają nowoczesne torowiska gwarantujące bezpieczne i wygodne podróże – dodaje dyrektor ZTM.

Zmiany, które zostaną wprowadzone 1 i 3 października ułatwią wjazd do centrum Poznania oraz poprawią komunikację między odległymi od siebie dzielnicami. Są one wynikiem obserwacji ZTM oraz wsłuchania się w głosy pasażerów, a także rad osiedli. Ponadto układ tras wprowadzany 1 października został przygotowany w taki sposób, by zbliżające się wyłączenie tzw. Trasy Kórnickiej nie powodowało już konieczności zmiany przebiegu tras w całym mieście, a jedynie tych, które łączą obecnie os. Lecha z Kórnicką.

Linia nr 98 – dojazd do pl. Ratajskiego i na Zawady od 3 października

Zgodnie z zapowiedziami, będzie można dojechać tramwajem linii numer 98 w rejon placu Ratajskiego. Tramwaj będzie miał także wydłużoną trasę w rejonie Śródki - dojedzie do pętli Zawady. Pomiędzy pl. Ratajskiego a pl. Wielkopolskim pojazdy będą jeździć po jednym torze, natomiast pomiędzy pl. Wielkopolskim a Zawadami - po dwóch odpowiednich torach, jak to miało miejsce przed wprowadzeniem linii wahadłowej. Dzięki temu zwiększy się częstotliwość kursów, a korzystanie z komunikacji miejskiej będzie łatwiejsze. Pasażerowie będę mieli pewność, z której strony nadjedzie tramwaj.

Tramwaj pojedzie wydłużoną trasą od 3 października (poniedziałek), ponieważ w weekend 1-2 października konieczne będzie wykonanie ostatnich, niezbędnych prac technicznych.

Linia nr 98 – od 3 października (zmiany oznaczono tłustym drukiem)

ZAWADY – Podwale – Rondo Śródka – Wyszyńskiego – Estkowskiego – Małe Garbary – Pl. Wielkopolski – 23 Lutego – PL. RATAJSKIEGO

Linia nr 12 – połączy Winogrady z centrum, Ratajami i Starołęką

Drugą ważną i oczekiwaną przez pasażerów zmianą będzie skierowanie tramwaju numer 12 z pętli Starołęka PKM przez Rataje i centrum do pętli Połabska. Dzięki temu możliwy będzie bezpośredni dojazd z Rataj lub Winograd do centrum od strony ulicy Królowej Jadwigi. Poprowadzenie „dwunastki” na Winogrady spowoduje, że zawieszona zostanie linia nr 4, na której tramwaje kursują obecnie na trasie Połabska – Ogrody. Warto także pamiętać o możliwości dojazdu z przystanku Żniwna do ronda Rataje z przesiadką w rejonie mostu Dworcowego (na linie nr 3 oraz 10, a następnie linie nr 6 i 18).

Linia nr 12 - od 1 października (zmiany oznaczono tłustym drukiem)

STAROŁĘKA PKM - Starołęcka - Zamenhofa - Krzywoustego - Królowej Jadwigi - Matyi – Pułaskiego – Winogrady – Murawa – Al. Solidarności – POŁABSKA

Linia nr 4 – od 1 października zawieszona

Podwojenie częstotliwości na liniach 6 i 13, zawieszenie linii nr 8

Z powodu zmiany trasy linii nr 12, na której tramwaje od 1 października nie będą kursowały na Grunwaldzie, zostanie zwiększona częstotliwość przejazdów "szóstki”, która będzie jeździć dwa razy częściej we wszystkich okresach tygodnia. Uwaga! Co druga „szóstka” kończyć będzie swój bieg na pętli Budziszyńska, a nie na Junikowie.

Zwiększona zostanie częstotliwość kursowania na linii nr 13, a ponieważ trasy funkcjonujących częściej linii nr 6 i 13 w rejonie Rataj częściowo pokrywają się z przebiegiem linii nr 8, zostanie ona od 1 października zawieszona.

Linia nr 6 – od 1 października podwojona częstotliwość we wszystkie dni tygodnia, co drugi kurs wykonywany na pętli Budziszyńska

Linia nr 13 – od 1 października kursy co 5 minut w dni robocze w godzinach szczytu komunikacyjnego; co 10 minut w dni robocze w godzinach 19:00-20:00 co oraz w dni wolne w godzinach 11:30 – 20:00

Linia nr 8 – od 1 października zawieszona

Schemat linii tram od 1.10.22 1

Pozostałe linie tramwajowe – trasy bez zmian

Nie zmienią się trasy pozostałych linii tramwajowych numer: 1, 2, 3, 5, 6, 7, 9, 10, 11, 13, 14, 15, 17 i 18.

Na liniach tramwajowych numer 3 i 10 oraz autobusowych T12, 198 i 219 od 1 października zostaną wprowadzone korekty rozkładów jazdy. Ze szczegółami rozkładów obowiązujących w terminach 1-3 oraz 4-31 można się zapoznać korzystając z zakładki rozkłady jazdy na stronie ZTM.